Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Son dakika gelen bilgiye göre, İYİ Parti olağanüstü kongreye gitme kararı aldı.  Olağanüstü kongre 1 ay içerisinde yapılacak. Kongre kararının ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'dan ilk açıklama geldi.

Koray Aydın, "Cuma gününden beri yapılan toplantının içerisindeyim. 3 temel konuda masalarda 14-15 kişilik gruplar görüşlerini ifade etti. Her masa kendi seçtiklerini bülten haline getirdi. Sunucu eşliğinde hangi konundan ne kadar çok bahsedildiği yüzeysel olarak anlatıldı." dedi.

"LİDERİMİZİN ARKASINDAYIZ"

Aydın, "Eleştiriler de oldu. Seçimden yeni çıkan partini yüzde 10 ile çıktığını ve devlete karşı, güçlü partiye karşı balşarılı olduğnu beyan eden de oldu. Olağanüstü kongre açıklamalarında bulundular. Aydın, "Genel Başkanımız da bu açıklamalardan sonra uzunca bir konuşma yaptı. 45 gün veya bir ay sonra yapılacak.  Bu aynı zamanda seçimden çıkmış bir partinin yeniden hamle yapması... Yorulan unsurlarına karşı daha zinde hamleler yapılacaktır. Meral Akşener tekrar aday olacak tabi. Biz liderimizin arkadındayız. Kendisini sonuna kadar destekliyoruz. İYİ Parti bir yerde kendi küllerinden yeniden doğacak. Aday olmayı düşünen kimse yok. Cesaret edebilecek biri olduğunu düşünmüyorum." diye konuştu.

LÜTFÜ TÜRKKAN

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise "Milletvekillerini dinledi. Bu Türkiye siyasetinde çok alışagelmiş bir şey bu. Program hazırlanır, genel başkan dinlenir burada söz almak herkesin dinlenebileceği bir çalıştay yapıldı. Herkese söz verildi. Başarılı bir çalıştay oldu. İYİ Parti içerisinden bir dönüş olacağını düşünmüyorum. Ne işimiz var MHP ile. İYİ Parti yerel seçimlere çok daha iyi şekile yenilenmiş olarak şekilde gidecektir. " dedi.

Lütfü Türkkan, listelerin yanlış hazırlanmasına ilişkin ise, "Hangi partide listelerin doğru yapıldığına dair bir kanaat var. Siyasette hiçbir zaman en iyi liste olmaz. Mutlaka yapılan listenin daha iyisini yapmak mümkündür." diye konuştu.

İYİ PARTİ TÜZÜĞÜ NE DİYOR?

Şartların oluşması halinde, kademe yönetim kurulunun gerekli hazırlıkları yaparak talebin tebliğinden itibaren 45 gün içinde olağanüstü kongreyi toplaması zorunludur.

Olağanüstü toplantının gündemi, toplantıyı talep edenlerce belirlenir. Gündemin neden ibaret olduğu karar veya talep yazısında belirtilir.

Olağanüstü toplantı gündemine başka gündem maddesi eklenemez.

"MERAL AKŞENER'İN İSTİFASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

İYİ Parti Sandıklı İlçe Başkanı Mehmet Bahşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalıştayda kongre kararı alındığını belirterek "Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in istifası söz konusu değildir." dedi.

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkan Yardımcısı Celal Bursalıoğlu da partilerinin Eylül ayında yeni bir yol haritası belirlemek için seçimli kurultaya gideceğini bildirdi.