Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / AA

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, son 24 saatte 124 bin 15 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 561 kişinin testi pozitif çıktı, 72 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 660 oldu.

Son 24 saatte 5 bin 297 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 540 bin 293'e yükseldi.

Test sayısı 32 milyon 684 bin 747'ye ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 665 bin 194, vefat sayısı 28 bin 285, ağır hasta sayısı 1200 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

BAKAN KOCA'DAN 'BEDAVA AŞI' İDDİALARINA CEVAP

Bakan Koca, Çin'in parasız sağladığı 1 milyon aşıya para ödendiği iddiasına ilişkin konuştu. Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Ben özellikle pandemi sürecinde merkezde durarak 83 milyon vatandaşımıza eşit bir şekilde hizmet gayreti içinde oldum. Maalesef bu dönemde vatandaşımızın zihnini bulandırmak isteyen, siyasi arenaya çekmek isteyenler oluyor. Vatandaşımıza o anlamda verilmeyecek hiçbir hesabımız yok. Bu anlayışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki davranışı ahlaki bulmuyorum. Özellikle 83 milyon vatandaşımızla mücadeleyi sürdürmekten yanayım. Başarı da 83 milyonun olacak.

"YARIN KONUYLA İLGİLİ DETAYLI AÇIKLAMA YAPACAĞIM"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Konuya ilişkin vatandaşın zihnini bulandırmak isteyenlere cevaben yarın basın toplantısında detaylı açıklamada bulunuyor olacağım" dedi.

"ÖNGÖREMEDİM, ÖZÜR DİLİYORUM"

Bakan Koca, hadis alimi Emin Sarac Hoca'nın cenaze töreninde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı iddialarına yönelik olarak da şöyle konuştu:

Ben cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyor muydu, evet gerekiyordu. Bu benim kusurum, vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum." dedi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri