Habertürk
    Takipde Kalın!
      Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
        Haberler Gündem Son dakika... Numan Kurtulmuş, Habertürk'te soruları yanıtladı

        AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir'e konuk oldu. Programda AK Parti'nin yerel seçim stratejisi masaya yatırıldı.

        Numan Kurtulmuş, "Türkiye, demokrasinin kurallarıyla oturan bir ülke. Önümüzdeki seçimlerin de kampanya süreci ve sonrası için şenlik havasında geçmesini temenni ediyorum. İttifaklar ortaya çıkacak, öyle görünüyor." dedi.

        Kurtulmuş, "2 ayı aşkın süredir ekibimiz çalışmalarını sürdürüyor. Siyaset yapma tarzındakuralları olan bir siyasi parti AK Parti. 60 ilde son noktaya gelindi ve diğer 21 ilde de çok yol kat edildi. Yapılacak olan bir programla da 21 ilin açıklamasını Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirecek." diye konuştu.

        REKLAM

        Kurtulmuş İstanbul adayına ilişkin, "Çok zaman var. Diğer seçimlerde daha geç zamanlarda açıklamayapılmıştı. 3 grup halinde açıklamayı planlamıştık." ifadesini kullandı.

        BİNALİ YILDIRIM'IN ADAYLIĞI VE PROTOKOL KRİZİ İDDİALARI

        Kurtulmuş, protokol krizi yaşandığı iddialarına ilişkin, "Burada kamuoyunda ve medyadayer alan kulis bilgileri üzerinden hareket edilmesini doğru bulmuyorum. MeclisBaşkanımız da dahil olmak üzere milletenasıl daha iyi hizmet ederiz diye hareket ederiz. Bu tür kulislere itibar edilmemeli. Hiçbir şekilde bu tür bilgilere itibar edilmemesini rica ediyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni bir döneme geçişin hazırlığını yapıyoruz. Seçim öncesinde bu tür kulisler ortaya çok çıkar. Bunlar kolay konulardır. Bir kişi sosyal medyada bir şey yazar, onlarca insan onu takip eder. AK Parti olarak bunların hepsinden kendimizi dışarıda bırakıp hizmetlerimize odaklanmak durumundayız." dedi.

        • TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına adaylığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Latin Amerika gezisinin ardından görkemli bir törenle açıklanacak.

        Kurtulmuş, "AK Parti'nin önemli vasıflarından birisi özeleştiri yapabilmeyi başarabilmesidir. Dikey şehirciliğe karşı çıkmak, kibirli kulelerinhiçbir şekilde olmaması... Bunları çok rahatlıkla ortaya koyabilecek durumdayız. İnsanlar başlarını kaldırdıklarında beton yığınlarını görmek istemiyorlar. Akıllı şehirler istiyorlar. Bütün bunlar yeni vizyon gerektiriyor. Şimdiye kadar eksik bıraktığımızşeyleritamamlayacak yeni bir anlayışı ortaya koyacağız" dedi.

        YEREL SEÇİM VE İTTİFAK

        "Yerel seçimde işbirliği göreceğiz" diyen Kurtulmuş, "AK Parti bundansonraki on yıllarda da var olacak bir siyasi harekettir. Sonrası nasıl gelişecek, bunuönümüzdeki dönem gösterecek. Siyasetin alışkanlıkları var. Bürokrasiyi yeni sisteme adapteetmeye çalışıyoruz. İttifakla işbirliği meselesini ayırarak konuşmanındoğru olduğu kanaatindeyiz. Türkiye'nin genelmeseleleri, karşı karşıya kaldığı tehditler bunları konuşuyorsunuz. Her parti bu sorunlarabakışında farklılık oluşturuyor. Birbirine en yakın bakanlar bir ittifak oluşturuyor. Cumhur İttifakı'nıönemsiyoruz. Cumhur İttifakı'nın, 15 Temmuz'damilletimizinFETÖ'ye karşı o sıcak saatlerde verdiği bir ittifak olduğunu biliyoruz. Sonraki süreçte bunun pratiği geldi. Cumhur İttifakı meydanlarda başladı. Sosyolojik tabanları farklı, iki farklı parti olarak kimliklerini koruyacak ama Türkiye'nin milli meselelerinde ittifak yapmaya devam edecek. Sürecin yasal dayanağı yok" ifadesini kullandı.

        "KARŞIMIZDA NASIL BİR İŞBİRLİĞİ OLACAK HENÜZ BİLMİYORUZ"

        Kurtulmuş, "AK Parti olarak hiçbir zaman 'Başkaları ne yapacak biz de böyle, şöyle yapalım' demeyiz. Karşımızda oluşacak olan işbirliğinin nasıloluşacağını henüz bilmiyoruz. Geçtiğimiz seçimde bizim karşımızda yer alan ittifak, 'AK Parti'yi nasıl bitiririz' düşüncesindeydi. 'Aman AK Parti düşsün' diye yapılanbir ittifak vardı. Meydanlarda da çok açık söylenen, 'Bize oy verin sistemi geri getirelim' şeklinde propagandalar yapıldı. Karşımızdaki ittifakın nasıl şekilleneceği bizi ilgilendirmiyor. " dedi.

        "ANKARA VE İSTANBUL'DA BİR RİSK GÖRMÜYORUZ"

        "AK Parti açısından Ankara ve İstanbul'da bir tehlike görmüyorum" diyen Kurtulmuş, "Falancapartiye oy verirseniz sistem değişmez. Yerel seçim size bu imkanı vermez. Burada bunu karıştırmayalım. Bu tartışmanın yeri yerel seçim değildir. Parlamentodagücü yetmiyorsa millete gider, millet isterse yapar. MHP ile ittifak meselesi başka bir çabanın sonucudur." ifadesini kullandı.

        "VERDİĞİ DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM"

        Bahçeli'nin açıklamalarına ilişkin Kurtulmuş, "Verdiği desteği çok önemli buluyorum. Türkiye bir operasyonla karşı karşıya. Büyük Türkiye vizyonunu ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan önderliğindebir hareket var, bunu köşeye sıkıştırıp Türkiye'yi geriye götürmeye çalışıyorlar. Her şey son derece açık ve ortada. 15 Temmuzdarbesinin nesini anlatacaksınız? CHP'nin amasız, fakatsız bu darbe teşebbüsüne karşı hükümetin yanında olması gerekmez miydi?" dedi.

        Kurtulmuş, "Her hafta birkaç ile giderek görüşmeler yapan birisiyim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da birçok ile gittim. AK Parti bir siyasi partinin adı değil, siyasi hareketin adıdır. AK Parti kuşatıcı, kapsayıcı bir harekettir. Bizim kitabımızda insanları bölgesel olarak ayırmak yok. Etnik kökenlerine göre ayırmak yok. Türkiye'de ne varsa hepsinin AK Parti'nin içerisinde olduğunu ifade etmek isterim. AK Parti Türkiye'nin en kapsayıcı siyasi hareketidir. AK Parti'ye oy vermek konusunda oturup konuşmak konusunda en ufak farklılığımız yok. Birisi kalktı, 'Türkçe ezan okunmalı' dedi. Birisi Atatürk büstüne çekiçle vurmaya çalıştı. Bunların hepsi provokasyon. Siyaseten farklı olabilirlerama kimse AK Parti'nin reformcu ve kapsayıcı özelliğinigöz ardı etmiyor." diye konuştu.

        DOĞU VE GÜNEYDOĞU ADAYLARI

        Kurtulmuş, "(Kayyumdan aday gösterilenler) Bu arkadaşlarımız oldukça başarılıolmuş arkadaşlarımız.Belediyecilik hizmetlerindeki başarılardan dolayı bu arkadaşlarımızınyıldızı parlamıştır. Belediyecilik hizmetleribakımından kamuoyu araştırmalarına göre bu arkadaşlar son derece başarılı. Kağıt üzerindebir vali veya kaymakamı alıporaya aday koymuşdeğiliz. Yıldızları parlayan arkadaşları koyduk" diye konuştu.

        Kurtulmuş, "Seçim strateji heyetimizde, çok güzel bir manifestohazırlığı aşağı yukarı hazırlandı. Gönül belediyeciliği anlayışına uyan birtarz oturacağız. Şehirlere ilişkin farklı çalışmalar olacak. Kastettiğimiz şehirlerin, şehirleşme bakımında temel eksiklikleridir. Mesela Amasya, Osmanlı'dan kalan o tarihi şehri koruyarak yeni yerleşim yerleri inşaedilerek karşımıza çıkacak. Kastettiğimbudur. " dedi.

        Aday belirleme kriterlerine ilişkin Kurtulmuş, "Soruşturma yapılıyor. Bir yerde 10 kişi aday adayı oluyor, nihayetinde bir kişiyi aday yapabilirsiniz." diye konuştu.

        Kurtulmuş, "İttifak çatıda kurulmadı, taban kelimesini de siyasette sevmedim. Çatıda ittifak kurulsaydı bir rüzgarla uçardı. Çatıda kuruldu diye bir şey yok. Bunu seçimde işbirliğine nasıl dönüştüreceğiz, bunun çalışması yapılıyor. İzmir CHP'nin kalesidir, Konya AK Parti'nin kalesidir... Yok böyle bir şey. Bizim için her taraf milletimizinkalesidir. Partiler bu seçimlerde mücadele eder. Kale tabiri siyasete Soğuk Savaş'tangelen eski bir tabirdir." dedi.

        BAHSEDİLEN JESTLER

        Kurtulmuş, "Jestlerden bahsedemem. Arkadaşlarımızbu hazırlığı yapıyor. Genel başkanlar karar verir. Jestlerin ne olduğunu görürüz. Kulis bilgilerine göre değil, gerçeklere göre hareket ediyoruz. Devam eden seçim işbirliği müzakeresüreci var. Benden bir tane isim alamazsınız" ifadesini kullandı.

        Numan Kurtulmuş, "İstanbul ilçe adayları henüz netleşmedi. Esenyurt ile Beşiktaş aynı stratejiyle yürütülmeyecektir. 3 dönem kuralı büyük ölçüde uygulanacaktır" dedi.

        ANDIMIZ TARTIŞMASI

        Andımız tartışmasına ilişkin Kurtulmuş, "Öncelikle Andımız'ın, içeriği bir kenara bırakılıp üslupolarak tartışılması gerekir. Andımız meselesi de hükümetin 5 yıl önce ortaya koyduğu bir uygulama. Satır aralarına gizlenmiş28 Şubat'ı andıran şeylerin gizlendiğini de gördüm. Bu eski Türkiye'ye ait bir alışkanlıktır. Sayın Cumhurbaşkanımız da "5 yıl önce neredeydiniz?" dedi. Seçimden sonra bu konunungündeme geleceğini sanmıyorum" dedi.

        AF KONUSU

        Af tartışmalarınailişkin Kurtulmuş, "Artık adayların belli olmaya başladığı bir süreçteyiz. Yılbaşından sonraki süreçte asıl gündem seçim olacağı için, gündeme geleceğinidüşünmüyorum. Bu konu seçim sonrası gündeme gelecektir" diye konuştu.

        DIŞ SİYASET GÜNDEMİ

        Kurtulmuş, "Büyük oyunu görmüyorsanız Orta Doğu'yukonuşmayalım. Büyük resim çok açık. Orayı bölmeye çalışıyorlar. Bizim gücümüzbu coğrafyada derleyici toparlayıcı olmaktan geçiyor. İran'ın milli menfaati ise, mezhepsel uygulamayı ortaya koyması. Burada bunu açınca güçlü Türkiyeolacağız. Aksi takdirde bu işin sonu çok kötüye gidiyor. Etnik ayrışma başladığı gibi oradaki Türk kardeşlerimizarasında da ayrışma başladı. Bunu durduracak olan Türkiye." diye konuştu.

        SİYASETTEKİ HEDEFLERİ

        Kurtulmuş, "Biz makamlar ve mevkiler için siyaset yapmayız. Makamlar, mevkiler gelir geçer."

        Yeni siyasi parti kuruluyor iddialarına ilişkin Kurtulmuş, "Ben ihtiyaç duyulduğunusanmıyorum ama Türkiye demokratik bir ülke, isteyen kurabilir. Ama millete, vatana ihanet etmeyecek." dedi.

        KAŞIKÇI CİNAYETİ: BURADAN SİYASİ RANT OLMAZ

        Numan Kurtulmuş, "Meseleöyle görünüyorki siyasi boyut da kazandı. Bu boyut bizimle alakalı değil. Öyle görünüyor ki Trump yönetimi, bu meseleyigörmezden gelen bir eğilimiiçerisinde. Amerika'nın iç siyasetinide etkileyecek bir konu olma potansiyeli taşıyor. Herkes bu soruyu soracak: "Gerçek ne, bunun arkasına kim var?" Suudi Arabistanbu soruların cevabını ortaya koyamadığı sürece bu gerilim olacak. Prens Selman için 'reformist' diyorlar. Bunu nereden çıkartıyorsunuz? Buradan siyasi rant olmaz." ifadesini kullandı.

        MİLLİ PARA

        Kurtulmuş, "Çok önemli şeyler oluyor. Böyle birsüreçteyiz. Dünyadaki siyasal sistem mimarisinin değişmesi lazım. BM bu haliyle barışı sağlayamıyor. Bırakın savaşı durdurmayı, göç sorununu bile çözemiyor. İkinci ise finansal mimarinin değişmesi gerekiyor. ABD kendi parasını bir rezervpara haline getirdi. Dünyadaki bütün finansal paraların gözden geçirilmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız çok büyük risk alarak bunu İSEDAK'ta söyledi. Bunların yeniden adaletli bir şekilde gündeme geldiği yeni bir finansal mimari... İSEDAK üyeleri kendi alışverişlerini kendi para birimleriyle yapsa doların rezervpara olma özelliği ortadan kalkar" dedi.

        • İSEDAK'a üye ülkeler olarak ticaretimizi ne kadar çok artırırsak o kadar güçlü oluruz. Yerli ve milli paramızı kullanmaktan başka çaremiz yok. Aksi takdirde döviz kuru altında ezilmeye devam edeceğiz
        GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ