Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Yedikule’deki tarihi bostanlar için yeni proje hazırlanıyor. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın 2014 yılında planlarını veto ettiği Osmanlı Sarayı’na ait tarihi bostanlık alanla ilgili planlar, geliştirilerek yeniden Büyükşehir Meclisi gündemine alındı. İBB, yeni planlara göre hazırlanan çevre düzenleme işini ise yaklaşık 12 milyon TL’ye ihale etti. Daha önce veto edilen Yedikule Bostanları projesinde, bostanlık alanların daraltılarak kafe, otopark, teşhir alanlarının artırılması çok tartışılmıştı. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Yedikule Bostanları ile ilgili olarak hazırlanan “Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesi’ne ilişkin Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Tadilatı” teklifi, İBB Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Meclis tarafından İmar ve Kentsel Yenileme Komisyonları’na havale edilen teklif, komisyonların teklif ile ilgili hazırlayacağı rapor sonrasında tekrar Meclis gündemine alınarak görüşülecek.

Gazete Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberne göre İBB, plan değişikliğinden önce, Yedikule Bostanları bölgesini kapsayan alanın düzenlenmesi işini ikinci kez ihale etti.

İLK İHALE 2013’TE YAPILDI

“Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme İnşaatı” işi ilk kez 2013’te ihale edilmiş, gelen tepkiler üzerine planlar eski Başkan Topbaş tarafından veto edilirken düzenleme işi yapılamamıştı.

İBB, Kadir Topbaş’ın istifa ettiği gün, “Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme İnşaatı”nın ikinci ihalesine, 22 Eylül 2017 tarihinde onay vermişti. İhaleyi ise 12 milyon 207 bin 734 TL’ye İşsan İnşaat Tic. ve San. Ltd. şirketi aldı. İBB’nin 1 Aralık 2017 tarihinde İşsan ile imzaladığı sözleşmeye göre, söz konusu düzenlemenin 2 Ekim 2018 tarihine kadar bitmesi gerekiyor. Yeni projede daha çok sera, pazar alanı, çocuk oyun alanı, şifalı bitkiler bahçesi gibi fonksiyonların bulunacağı ifade ediliyor.