Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, ülkenin Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini açıkladı. Bush, Christchurch kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 50'ye çıktığını, 2'sinin durumu kritik olmak üzere 36 kişinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.

CAMİLERİN ÇEVRESİNDE ÖNLEM

AA'da yer alan habere göre terör saldırısında hayatını kaybeden kurbanların listesinin aileleriyle paylaşıldığını kaydeden Bush, kimlik bilgilerinin henüz kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti. Bush, Yeni Zelanda'daki camilerin çevresinde artırılan güvenlik önlemlerinin, yetkililer bir tehdit olmadığını belirleyene kadar devam edeceğini söyledi. Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında on dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırısında 49 kişi yaşamını yitirmişti.

İKİZ KARDEŞLERİ BİRBİRİNDEN AYIRDI

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında farklı uyruklardan ve yaş gruplarından kurbanlar bulunuyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden "yeni bir gelecek kurmak" umuduyla Yeni Zelanda'ya gelen Müslümanlar, terörün hedefi oldu.

SALDIRI İKİZ KARDEŞLERİ AYRI DÜŞÜRDÜ

Christchurch'teki terör saldırısı ikiz kardeşleri ayrı düşürdü. Terör saldırısında hayatını kaybeden 36 yaşındaki Cüneyt İsmail'in ikiz kardeşinin de camide olduğu, fakat saldırı sırasında kaçmayı başardığı öğrenildi.

İsmail'in kuzeni Cavid Dabadhai, İsmail hakkında, "Daha yumuşak başlı, mahçup ve iyi bir insan bilmiyorum. O kadar dürüst ve ahlaklıydı ki, onu tanıdığınızda ben nasıl bir insanım diye kendinizi sorgulama ihtiyacı hissederdiniz." ifadelerini kullandı.

Dabadhai, İsmail'in geride onun yokluğunu her zaman hissedecek bir eş ve bir kız çocuğu bıraktığını belirtti.

PAKİSTAN NAİM RAŞİD'E ULUSAL ONUR VERECEK

Pakistan Dışişleri Bakanı Muhammed Faysal, dün yaptığı açıklamada, terör saldırısında Pakistan vatandaşları Süyehl Şahid, Seyit Cihandad Ali, Mahrub Harun, Seyit Arib Ahmed, Mahbub Harun, Naim Raşid ve oğlu Talha Raşid ile Zişan Rıza, babası Gulam Hüseyin ve Karam Hüseyin'in hayatını kaybettiğini açıkladı.

Başbakan İmran Han, Nur Camisi'ndeki saldırı sırasında teröristi engellemeye çalışırken hayatını kaydeden 50 yaşındaki Naim Raşid'e ulusal onur verileceğini açıkladı. Han, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Pakistan ırkçı teröriste müdahale ederken hayatını kaybeden Mian Naim Raşid ile gurur duyuyor. Kahramanlığı ulusal onur ile taltif edilecek." diye yazdı.

BABA VE OĞUL DAHA 9 GÜN ÖNCE BABA VE DEDE OLMUŞLARDI

Öte yandan Hindistan'ın Wellington Büyükelçisi Bhav Dhillon, Hint vatandaşları Mahbub Kokhar, Ramiz Vora ve babası Asıf Vora, Ansi Alibava ve Üzeyir Kadir'in terör saldırısında hayatlarını kaybettiklerini doğruladı.

Ramiz Vora'nın eşinin 9 gün önce bir kız çocuğu dünyaya getirdiği, saldırıda yaşamını yitiren Ramiz'in yeni baba, babası Asıf'ın ise yeni dede olduğu bildirildi.

RESTORANININ KAPISINA ÇİÇEKLER BIRAKILDI

Chirstchurh'te iki restoran işleten Hint kökenli Muhammed İmran Han da Nur Camisi'ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler arasındaydı.

Chirstchurh sakinleri, 47 yaşındaki Han'ın işletmecisi olduğu Hint yemekleri yapan "Indian Grill" restoranının kapısına çiçekler bırakıldı.

Han'ın 10 ve 11 yaşlarında iki erkek çocuğu olduğu kaydedildi.

PARMAĞINI GÖĞE KALDIRMIŞTI

Yaralı olarak sedyeyle camiden çıkarılırken parmağını göğe kaldıran görüntüsü kameralara yansıyan Suudi Arabistan vatandaşı Muhsin el Harbi'nin de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

MÜSLÜMAN TOPLULUĞU LİDERİ HAYATINI KAYBETTİ

Fiji Müslüman Birliği adlı kuruluşun yöneticisi Musa Vali Süleyman Patel'in de terör saldırısında hayatını kaybettiği belirtildi. 60 yaşındaki Patel'in eşi ile Nur Camisi'ni ziyaret ettiği kaydedildi.

Mısır'ın Wellington Büyükelçisi Tarık El Vasimi, terör saldırısında Mısır vatandaşları Münir Süleyman, Ahmed Cemaleddin Abdulgani, Eşref Mursi ve Eşref El Masri'nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Avustralya'nın başkenti Canberra'daki Afganistan Büyükelçiliği de terör saldırısında Afgan vatandaşı Matiullah Safi'nin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Sahahriar Alam, terör saldırısında Bangladeş vatandaşı Abdüs Samed'in terör saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı.

67 yaşındaki Samed'in Bangladeş Tarım Kalkınma Kurumundan emekli olduğu ve eşi ve iki oğluyla birlikte önceki yıl Yeni Zelanda'ya taşındığı ifade edildi. Samed, Chirstchurch kentindeki Lincoln Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak görev yapıyordu.

Chirstchurch'teki Müslüman topluluğunun üyelerinden Pakistan kökenli 35 yaşındaki Cüneyt Mortara ve Mısır göçmeni 70 yaşındaki Hüseyin Mustafa da terör saldırısında hayata veda etti.