Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Muğla'nın Bodrum ilçesinde pandemi nedeniyle yaşanan yoğunluk yılbaşının etkisiyle daha da arttı. Yılbaşı nedeniyle son 24 saatte Bodrum yönüne 3 bin 698 araç giriş yaptı. Kent içindeki trafikte artış gözlenirken, sokaklarda da kış aylarında hiç olmadığı kadar kalabalık yaşandı. Yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarında otel ve konaklama tesislerinde yılbaşı kutlama programı, eğlence ve balo düzenlenmesine izin verilmeyecek olması gözlerin eğlencenin merkezi olan Bodrum'a çevrilmesine neden oldu.

'KISITLAMALARA UYMAYANLARA ANINDA MÜDAHALE EDİLECEK'

Yılbaşında ihlallere anında müdahale yapılacağını dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Kaymakamımızla birlikte çalışıyoruz. Emniyetimiz, jandarmamız, zabıtamız ve muhtarlarımızla birlikte ihlallere hemen müdahale ediyoruz. Vatandaşlardan da ricamız evlerde de yılbaşı eğlencesinin çok fazla abartılmaması. Bu dönemde bir araya gelmek normal değil. Aşının da gelmediğini öngörürsek risk hala devam ediyor. Yılbaşında bir araya gelinen partiler de bulaşmayı artırır diye düşünüyorum" dedi.

'430 BİN CİVARINDA NÜFUS TAHMİNİMİZ VAR'

Bodrum'da yılbaşının da etkisiyle 430 bin civarında bir nüfus olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Yılbaşı tatilinden önceki nüfus tahminlerimiz 410 bini gösteriyordu. Bunu da trafikten ve topladığımız katı atık miktarlarından anlayabiliyoruz. Sanki şu an yaz dönemi gibi Bodrum hareketli. Yılbaşı için gelenler oldu, şu anda 430 bin civarında bir nüfus olduğunu tahmin ediyoruz. Bodrum için ciddi bir nüfus. Bodrum'da hep yaz döneminde nüfus artışını konuşurduk ya da kışın bu nüfusun düştüğünü. Bu sene pandemi ile artan nüfus, kısıtlamalar kalktıktan sonra Bodrum'a hareketlilik getirdi. Kışın da çarkların dönebileceğini gösterdi. Bizim 12 ay turizm hedefimiz vardı. 400 bin civarında bir nüfusun hizmet sektörü, konaklama sektörü açısından da çarkı döndürebileceğini gözlemledik" dedi.

'YILBAŞI TATİLİ İLE BERABER BİR ARTIŞ VAR'

Bodrum'da izole bir şekilde vatandaşların aile arasında yılbaşı geçirebileceğini dile getiren Ahmet Aras, "Yılbaşı tatili ile beraber bir artış gözlemliyoruz. Bunu trafikte yaşanan yoğunluktan anlıyoruz. Şu an ciddi bir artış var. Ortak alanlar ya da eğlence yerleri kapalı. Ancak, Bodrum'da evlerin müstakil, bahçeli, geniş alanları ya da terasları olacak şekilde olması gibi bir özelliği var. Oralarda aile içinde kutlamalarını yapmak için geliyorlar. Hava da Bodrum'da çok güzel, Yağış açısından sıkıntılıyız ama bu kış müthiş geçiyor. Bunun da büyük bir etkisi var. Ama herkes salgına dikkat ediyor. Konunun ciddiyetini herkesin anladığını düşünüyorum. Bodrum için de bu durum fena değil. Alışveriş devam ediyor. Şu an restoranlar ve hizmet sektörü kapalı. Ancak, bunun dışındaki diğer sektörlerde belli bir hareket var" ifadelerini kullandı.