Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Afrin son dakika! Afrin harekatı son durum! 19 Şubat 2018 Afrin'de neler oluyor?

    Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nın bugün 31. günü. Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1641 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

    BUGÜN 5. KÖY DE TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

    Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in Hantalli ve Divan Tahtani köyleri ile üs olarak kullanılan bir noktayı, bir tepe ve bir köy altı yerleşimi YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.

    AA'nın aktardığına göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in batısındaki Racu beldesine bağlı Hantalli köyü ile güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Divan Tahtani köyü, üs olarak kullanılan Beyyada noktası, Kila Tepesi ve Sattuf evleri köy altı yerleşimini YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtardı.

    Öğle saatlerinde de tarihi Nebi Huri Tepesi teröristlerden temizlenmişti.

    TOPLAMDA 78 NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

    TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 52'si köy, 4'ü köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 78 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

    Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

    "Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo ve Duraklı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya Harab Summak ve Hantalli köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani ve Divan Tahtani köyleri ve onlara hakim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri."

    TOPLAMDA 72 NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

    TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 50'si köy, 3'ü köy altı yerleşim ve 18'i stratejik dağ veya tepe olmak üzere 72 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

    Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

    "Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo ve Duraklı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya ve Harab Summak köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye ve Divan Fevkani köyü ve ona hakim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye ve Amara Tepesi; Şeran beldesinde Burseya Dağı, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sirgaya Tepesi."

    HEDEFLER ÇNRA'LARLA VURULUYOR

    Kilis'te konuşlu bulunan ateş destek vasıtaları, fırtına obüs topları, tank ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) tarafından Afrin'daki PKK/PYD hedefleri vurulmaya devam ediliyor.

    Zeytin Dalı Harekatı 31'inci gününde sürerken, Mehmetçik ile Özgür Suriye Ordusu askerlerinin Afrin kırsalında ilerleyişi sürüyor.

    Kilis'in Suriye sınırında konuşlu bulunan ateş destek vasıtaları, fırtına obüs topları, tank ve çok namlulu roket atarlar tarafından PKK/PYD'nin sığınak, barınak ve mevzileri dün gece sabaha kadar ateş altına alındı.

    REKLAM

    AFRİN HAREKATI ŞEHİTLERİ

    22 Ocak

    Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan

    23 Ocak

    Üsteğmen Oğuz Kaan Usta

    Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı

    27 Ocak

    Piyade Astsubay Üstçavuş Fatih Mehmethan

    Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş

    3 Şubat

    Teğmen Cihangir Çubukçu

    Tankçı Sözleşmeli Er Nurullah Seçen

    Tankçı Uzman Onbaşı Halil İbrahim Akgül

    Uzman Çavuş Ufuk Aktağ

    Uzman Onbaşı Fırat Karaca

    Piyade Uzman Çavuş Fevzi Gürsu

    4 Şubat

    Piyade Komando Uzman Çavuş Bekir Evren

    Uzman Çavuş Selim Vurdal

    5 Şubat

    Piyade Uzman Çavuş Şahin Kaya

    Piyade Teğmen Ahmet Aktepe

    Uzman Çavuş Ali Yılmaz

    7 Şubat

    REKLAM

    Astsubay Kıdemli Çavuş Ömer Bilal Akpınar

    Uzman Çavuş Yunus Emre Doğan

    9 Şubat

    Sözleşmeli Er Sergen Pamukçu

    10 Şubat

    Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz

    Piyade Uzman Çavuş Koray Karaca

    Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Şahin

    Uzman Çavuş Halis Koca

    Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın

    Uzman Erbaş Enes Sarıaslan

    Uzman Çavuş Hamza Karacaoğlu

    Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege

    Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş

    Piyade Uzman Çavuş Ali Akdoğan

    Pilot Üsteğmen Erdem Mut

    Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman

    17 Şubat

    Astsubay Kıdemli Çavuş Göksu Şahin

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ