Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem ALES sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017 ALES puan hesaplama nasıl yapılır?

    ALES sonuçları bugün açıklanacak. 19 Kasım'da sınava giren binlerce aday 'ALES sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak' sorusuna yanıt arıyor. ÖSYM'in belirlediği takvime göre ALES sonuçları için bekleyiş bugün sona erecek. Peki, ALES sonuçları saat kaçta açıklanacak?ALES puan hesaplama nasıl yapılır? İşte ALES sonuçları hakkında merak edilenler...

    2017 ALES SONUÇLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

    Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi 19 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Saat 10.15'te başlayan ve 150 dakika süren ALES'e katılan adaylar sonuçları heyecanla bekliyor. ALES sonuçları 21 Aralık 2017 (bugün) tarihinde açıklanacak. ALES sonuçlarının açıklanacağı saat net olarak belli değil. Geçtiğimiz sınavların sonuçları öğle vakitlerinde açıklanmıştı. Buna göre ALES sonuçlarının saat 14.00 civarı açıklanması bekleniyor. ALES sonuçları açıklandığı an haberimizin içerisinde güncellenecektir.

    ALES sonuçları, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden açıklanacak. Adayların ALES sonuçlarını öğrenebilmeleri için sisteme T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekiyor.

    ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

    Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

    REKLAM

    Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

    Puan Türü Sayısal Tesi Sözel Testi
    ALES Sayısal Puanı 2,75 0,25
    ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
    ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

    Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

    Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

    ALES KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

    ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

    Sınavdan alınan puanlar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren beş yıl geçerli olacak.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ