Bitcoin fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle bayram edenler, sadece spekülatör ve yatırımcılar değil. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da Bitcoin'in ani yükselişini kutlayanlardan biri.

Geçtiğimiz aylarda bazı uzmanlar ve yetkililer, Kuzey Kore'den Bitcoin'e oldukça yüksek talep olduğunu, hatta Kuzey Kore'nin Bitcoin çaldığını iddia etmişlerdi. Bitcoin fiyatları 2017 yılına yaklaşık 1000 dolar civarında başlamıştı. 2017 sonuna doğru ise değerini 17 kat artarak, 17 bin dolar civarına çıkardı.

Güney Kore Resmi Internet ve Güvenlik Teşkilatı yöneticisi Lee Dong-geun, Kuzey Kore'nin sanal para borsalarına saldırdığını iddia ederek, "Kuzey Kore'nin şu ana dek ne kadar Bitcoin çaldığını bilmiyoruz ama hack girişimleri polis tarafından doğrulandı." ifadelerini kullanmıştı.

Temmuz ve Ağustos aylarındaki polis raporlarında, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaretinin yapıldığı dört ayrı Güney Kore borsasına, zararlı içeriğe sahip elektronik postalar göndererek siber saldırI düzenlediği açıklanmıştı.

BİTCOİN FİYATI NE KADAR?

Algoritmalar tarafından üretilen ve bilgisayar sunucularında saklanarak dijital cüzdanlara işlenen kripto paraların en popüler olanı Bitcoin, 12 Aralık'ta 16.977 dolardan el değiştirdi.

ABD'nin, nükleer silah programından dolayı uluslararası finans sisteminden çıkarmaya çalıştığı Kuzey Kore'nin, her türlü hükümet ve bankanın kontrolünün dışında tutulmak üzere tasarlanan Bitcoin'den medet umduğu belirtiliyor. Zira bankalar, aracı kuruluş olarak kullanılmadığı için ödemeler ve işlemler gizli kalabiliyor. Kuzey Kore'nin bu yolla rezervlerini paraya çevirerek kolaylıkla kullanabileceği vurgulanıyor. 

Singapur merkezli siber güvenlik şirketi Fireye'nin üst düzey yöneticisi Bryce Boland, Bitcoin'lerin çoğunlukla online borsalardaki hesaplarda tutulduğunu, ancak hackerların bunları dikkat çekmeyen diğer kripto paralarla kolaylıkla değiştirebildiğini, başka borsalara taşıyabildiklerini ve sonunda da dolar ya da başka para birimleri üzerinden çekilebildiğini belirtiyor. Boland ayrıca, bu işlemlerin kaşla göz arasında yapılabildiğini ve paranın takibinin de gözden kaçırılabileceğini söylüyor.

Kuzey Kore ise uluslararası siber saldırılara dahil olduğuna dair iddiaları reddetmiş ama Bitcoin ya da diğer dijital paralara olan ilgilerinin sır olmadığını da vurgulamışlardı. 

Geçtiğimiz ay, ülkenin yüksek profilli eğitim kurumlarından Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, blok zincir ve kriptoparaların arkasındaki teknolojiyi öğrencilere anlatması için bir Bitcoin uzmanını işe almıştı

Üniversiteden yapılan açıklamada Bitcoin'in  işleyişine, risklerine ve güvenliğe alınmasına dair mükemmel sorular sorulduğunu açıklamıştı.

FirEye yetkilisi Boland, bu ve benzeri girişimlerle, Kuzey Kore'nin Bitcoin kavrayışı yüksek insan kaynağı oluşturarak operasyonlarını genişletmek istediğinin altını çiziyor. Bunun da borsalar ve diğer kripto para hedefleri üzerindeki saldırıların artmasına neden olacağını belirtiyor.