Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Merak Edilenler Çalışan anneye bakıcı parası başvuru şartları nelerdir? Çalışan anneye bakıcı parası başvuru nasıl yapılır? - Merak Edilenler Haberleri

    Çalışan anneye bakıcı parası başvuru şartları nelerdir? Sorusu milyonlarca anneyi heyecanlandırdı. Sosyal Güvenlik Kurumunca Avrupa Birliği destekli "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" hayata geçirilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,dün yatığı açıklamada, "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ni hayata geçireceklerini belirtti. Proje ise Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleşecek.

    ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI PARASI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

    Başvurular e-devlet üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yapılıyor. Başvuru için aşağıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

    REKLAM
    BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

    ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

    Annenin kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancının aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmaması gerekiyor. (2019 yılı için 5.116 TL.)

    Tek seferlik kırtasiye desteğinden kimler faydalanabilecek?

    Mali destekten yararlanmaya hak kazanan ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira (100 Euro) kırtasiye desteği sağlanacak.

    Çocuklar için yaş sınırı kaç?

    0-60 aylık çocuğu olan anneler faydalanabilecek.

    Anne için yaş sınırı var mı?

    Hayır, yok.

    650 lira kreş desteği hangi illerde geçerli?

    İstanbul: 3.250

    Ankara: 1.500

    İzmir: 1.500

    Antalya: 1.500

    Bursa: 1.250

    Malatya: 750

    Elazığ: 500

    Doğum izni alan çalışan anne faydalanabilecek mi?

    Hayır, faydalanamayacak.

    Sigortalı olmak şart mı?

    Evet. Annelerin en geç kesin kayıt tarihinden bir gün önce bir işverenin yanında 4/A sigortalısı olarak tam zamanlı çalışmaya başlamış olması gerekiyor.

    İşten ayrılanlara destek sürecek mi?

    İşten çıkarılma durumunda iş arayan ve çocuğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinde devam edenler, en fazla üç ay projeden faydalanabilir.

    Süt izni kullanan çalışan anne faydalanabilecek mi?

    Evet faydalanabilecek.

    REKLAM

    Kaç kişiye ödeme yapılacak?

    10 bin 250 anne gerekli şartları taşıması halinde destekten faydalanacak.

    Çalışan anneye destek ne zamana kadar devam edecek?

    Projeye ön kayıt için www.sgkkurumsalcocukbakimi.org internet sitesi üzerinden e-Devlet şifresiyle başvuru yapılabiliyor.

    Yazın destek sürecek mi?

    Yaz aylarında da mali desteğin sürmesi için çocuğun kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderilmesi gerekiyor. Çocuğunu yaz okuluna gönderenler ise bunu belgeyle kanıtlamak durumunda.

    Destek ne zaman sona erer?

    24 ay sonra. Ancak çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erer. Şartlar mücbir sebepler haricinde üç kez ihlal edilirse anne hakkını kaybeder.

    Çalışan anneye kreş desteği nasıl yapılır?

    Projeye ön kayıt için www.sgkkurumsalcocukbakimi.org internet sitesi üzerinden e-Devlet şifresiyle başvuru yapılabiliyor.

    *Birden fazla çocuk için destek alınamıyor.

    *Çalışan annenin çocuğu ile aynı evde yaşaması şart.

    KREŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

    Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine sizin çalıştığınız süreye paralel ve düzenli olarak devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda lütfen Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçiniz.

    Takvim ayları itibarıyla; bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK'ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).

    30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

    Haberi Hazırlayan: Büşra Kamış
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ