Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aracına cam filmi taktırmak isteyen veya aracında cam filmi olan vatandaşlar, son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından internet üzerinde sık sık "cam filmi yasaklandı mı?" ve "cam filmi cezası var mı?" aramalarını yapıyor. Cam filmi konusunda aklında soru işareti bulunan vatandaşlar, merakla konuya ilişkin açıklamaları takip ediyor. Peki cam filmi yasaklandı mı? Cam filmi cezası var mı? İşte konuyla ilgili gelişmeler...

CAM FİLMİ YASAKLANDI MI?

Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlardaki cam filmi kullanımı yeniden yasaklandı ve cam filminin kullanıldığı araçlara ceza uygulanacağı resmi olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Yapılan yönetmelik değişikliği kapsamında, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesi esas alınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesi ise "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükmünü içeriyor.

Bakanlık, 26 Ekim 2016'da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Yönetmelikle, cam filmlerinin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. Böylece, 26 Ekim 2017 olan yürürlük tarihi gelmeden yeniden düzenleme yapılmış oldu.

ELBİSTAN'DA ABARTI EGZOZ, SİS FARI VE CAM FİLMİ DENETİMİ YAPILDI

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde sis farı, cam filmi ve abartı egzoz denetimi yapıldı. Şehrin 3 ana arterinde oluşturulan noktalarda durdurulan araçlar, tek tek kontrol edilirken kurallara uymayan sürücülere de cezai işlem uygulandı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği'ne bağlı ekipleri, araçlardaki sis farı, abartı egzoz ve cam filmine yönelik Dulkadiroğlu, Ahmet Karacabey ve Hacı Esat Efendi caddelerinde kontrol noktaları oluşturdu. Çok sayıda resmi ve sivil polis ekibinin görev yaptığı uygulama saat 24.00'e kadar devam etti.

Uygulama kapsamında modifiye edilmiş otomobiller üzerinde özellikle duruldu. Sis farı açık seyreden, abartı egzoz takarak çevreyi rahatsız eden ve cam filmli olarak trafiğe çıkan araçlar tek tek kontrol edildi. Özellikle görüş açısının zor olduğu, kötü hava koşullarında kullanılması gereken sis farlarını açık şekilde seyreden araçlar, abartı egzoz kullananlar ve cam filmini sökmeyen sürücülere gerekli maddelerden cezai işlem uygulandı. Eksik evrakla trafiğe çıkanlar da denetimlerden kaçamadı. 2 saatlik uygulama sonucunda 100'den fazla araç kontrol edildi. Kontrol edilen araçlardan 12'sine yaklaşık 10 bin TL idari para cezası uygulandı. Trafikten men edilen 5 araç ise otoparka çektirildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN OKUL SERVİSLERİNDEKİ CAM FİLMLERİNİN YASAKLANMASI KONUSUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Okul servisleriyle ilgili toplantı yaptıklarını anımsatan Soylu, vatandaşlardan gözlerinin açık olmasını istedi.

Çok kritik bir süreçten geçildiğine işaret eden Soylu, "Hem ülkemizde hem dünyada terör, şiddet eğilimleri had safhadadır. Hiçbir şeye 'Bana ne' deme lüksümüz söz konusu değildir. Böyle bir tutum kendi çocuğumuz ya da bir başka babanın annenin evladı için bir tehlike oluşturabilir." ifadesini kullandı.

Soylu, kendisine kızanlar olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana kızıyorlar, neymiş okul servislerinde cam filmi kaldırılmamalıymış. Yok ya, propaganda yapıyorlar. Çocuklarımız evden okula gidene, okuldan eve gelene kadar onun güvenliğini sağlamak toplumun bize vermiş olduğu bir görevdir. Biz bu görevi yerine getirmek zorundayız. Bunu hiç söylemeden, okul servis minibüslerin camlarını filmle kaplayanlar kendileri daha iyi anlamalı ve sökmelidirler. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik güçleri mi yürütecek? Hayır, bu topyekün bir mücadeledir."

TOBFED GENEL BAŞKANI SERKAN BAKIRTAŞ'TAN CAM FİLMİ AÇIKLAMASI

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, cam filmine yasak getirilmesinin mağduriyetler yaratacağını ileri sürerek, bu konuda yasal girişim başlatacaklarını bildirdi.

Bakırtaş, cam filminin birçok faydası bulunduğunu, pek çok ülkede araçlara cam filmi taktırmanın teşvik edildiğini kaydetti.

Yasağın çözüm olmayacağını kaydeden Bakırtaş, "İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016'da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen yüz binlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi." ifadelerini kullandı.

Getirilen yasaklamanın işin teknik boyutlarının bilinmemesinden kaynaklandığını savunan Bakırtaş, şu bilgileri verdi:

"Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu camfilmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapılmıştı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesinin "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." esas alınacağı belirtilmişti. Bakanlık yetkilileri, ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı bilgisini paylaşmıştı.

TÜKETİCİ BAŞVURU MERKEZİ'NDEN CAM FİLMİ KARARINA TEPKİ

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve yönetmeliğe göre standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılması mümkün hale getirilmişken, cam filmlerinin tekrar yasaklanmasına tepki gösterdi.

Arabasında cam filmi bulunan çok sayıdaki araç sahibinin yasağın tekrar getirilmesi yüzünden mağdur olacağına işaret eden TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, DHA´ya yaptığı açıklamada, "Şimdi pek çok araç sahibi cezalarla karşılaşacak, araçlarının muayenelerini yaptıramayacağı gibi trafikten de men edilebilecek. Oysa ortaya çıkan durum, kamu otoritesinin kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesinden kaynaklanmış, cam filminin ışık geçirgenliği ölçmek hususunda teknik alt yapıyı oluşturamayanlar faturayı tüketiciye kesmiştir." dedi.

Vatandaşın aracında uyulması istenilen kurallara önce resmi araçların uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyleyen TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, "Pek çok resmi aracın camları içini hiç göstermeyen koyulukta film ile kaplı. Tüketiciler ise izin verilen ışık geçirgenliğine uygun film kaplatmış olduğu arabasının camı yüzünden harcadığı paranın boşa gitmesi yanında, bir de ceza müeyyidesiyle karşı karşıya kaldı. Üstelik aracın muayenesinin yapılmaması ve trafikten men edilerek bağlanması da söz konusudur. Yaz boz tahtasına dönen mevzuat derhal düzeltilmeli, çıplak gözle bile fark edilen, camları aracın içini hiç göstermeyen koyu film kaplı otomobillerin sürücülerine müdahale edilmeli, kurallara uygun cam filmi kaplatmış tüketicilerin üzerinden haksız ceza riski kaldırılmalıdır. Oto camlarında ışık geçirgenliği ölçme sistemi kurulmadı ve tüketici mağdur edildi." dedi.

Yapılan açıklamalara bakıldığında devam eden cam filmi yasağı konusu bir süre daha otomobil sahibi olan vatandaşların gündeminde olacak. Cam filmi yasağının kaldırılmasını isteyen birçok vatandaş, cam filmi kullanımının yararlarından ve güvenlik açısından faydasından bahsediyor.

SİVAS TESVİYECİLER VE MADENİ SANATKARLAR ESNAF ODASI'NDAN TEPKİ

Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, araç camlarındaki film yasağının sektördeki bir çok firmanın kapanmasına, çalışanların ise issiz kalmasına neden olacağını söyledi. 

Araç camlarındaki filmle getirilen yasağa bir tepki de Sivas'ta ki Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odasından geldi. Oda başkanı Hakan Demirgil, yasağın beraberinde mağduriyetler getireceğini söyledi. Demirgil, "İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016'da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal edilme durumu, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir.

Yasağın uygulanması hem vatandaşlar tarafından hem de sanayi esnafımız tarafından pek hoş karşılanmadı. Yapılan bu değişikliklerden artık esnafımız bunalmış vaziyette. Sivas'ta bu sektörden ekmek yiyen yüzlerce üyemiz var. Bu üyelerin yanında pek çok çalışanı var. Cam filmindeki yasal düzenlemelerden dolayı pek çok kişi dükkânını kapatmak zorunda kalacak, bununla beraber birçok insanımızın da işsiz kalması gündeme gelecek. Ben Oda Başkanı olarak bu yasal düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini üyelerim ve vatandaşlar adına istiyorum." Şeklinde konuştu.

Demirgil, otomobillerde kullanılan cam filmlerinin faydaları da olduğunu ifade edip, "Kullanılan cam filminin güneşin yakıcı etkisine sahip ışınlarını önlemekle birlikte birçok faydası da bulunmakta.

Bakanlık yetkilileri de ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı bilgisini paylaştı. Bu yasal düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz" dedi.

CAM FİLMLERİNİN YASAKLANMASI İŞLERİNİ ARTTIRDI

Araçlarda cam filimlerinin yasaklanması Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki oto yıkama, cam filmi takma ve sökme işi yapan esnafln işlerini artırdı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğinin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından vatandaşlar araçlarında bulunan cam filimlerini söktürmek için yetkili noktalara gidiyor.

Turgutlu ilçesinde bulunan oto yıkama, cam filmi takma ve sökme işi yapan Bünyamin Kelek, yayınlanan yönetmelik ile birlikte işlerinde artık olduğunu belirterek, günde 10 ila 12 aracın cam filimlerini söktüklerini söyledi. Yeni çıkan yasa ile araçlarda cam filimleri yasaklandığını hatırlatan Kelek, şöyle konuştu:

"Emniyet ekipleri de cam filimleri ile ilgili çalışmalarını arttırınca, vatandaşlar araçlarından dolayı ceza yememek için cam filimlerini söktürüyorlar. Günde 10 ile 12 araç cam filimlerini söktürmek için geliyor ve bu filimleri 50 liraya söküyoruz."

SOSYAL MEDYADA CAM FİLMİ YASAĞINA TEPKİ

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan cam filmi yasağına tepki gösteren otomobil sahipleri, cam filmi yasağıyla ilgili şikayetlerini tweet atarak dile getirdi. İşte sosyal medyada cam filmi yasağı ile ilgili atılan bazı tweetler...

"Birkaç ay önce arabalara cam filmi yaptırabilirsiniz diye bangır bangır yayınlandı televizyonlarda şimdi bangır bangır ceza kesiliyor."

"Cam filmi hafif kusur olarak geçiyor ama yasak."

"Cam filmi yasağı halkı mağdur ediyor en azından uygulanması içi halka birkaç ay süre verseniz..."

"Hayat babamın 500 lira verip cam filmi yaptırdıktan sonra cam filme yasak gelmesi gibi garip :)"

"Cam filmi cezası kaldırılsın yada hafifletilsin"

Aynı zamanda cam filmi yasağının kaldırılmasını isteyen otomobil sahipleri, change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Cam filmi yasağının kaldırılmasını ve belirli standartlarda kullanılmasını talep eden imza kampanyasında şimdiye kadar 67 bin imza toplandı.

Cam filmi yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı henüz belli değli ancak şu anda yasak devam ediyor ve cam filmi olup da söktürmeyen araçlara para cezası uygulanıyor.