Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Umman'ın başkenti Maskat'ta açıklamalarda bulundu.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin görev süresini uzatmama kararı hakkında, "Barzani, seçim yasasını meclise getirmeyerek hata yaptı. Yapılan referandum da büyük bir hataydı. Yaptığı referandumda Kürt kardeşlerimizi birleştireceğini sandı fakat yapamadı. Orada bir çok Kürt partisi bu referanduma karşıydı. Fakat Barzani akıl hocalarını dinledi. kendi geleceği ile ilgili kararı kendi verir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin 1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddetmesi ve IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup göndermesi hakkında, "Barzani'nin istifa edeceği ve görevi bırakacağı yönünde birçok haber çıktı. Hatta haberler ve bilgiler geldi. Farklı ülkeler üzerinden de geldi. Aynı şekilde Kuzey Irak'taki yetkililerden de geldi ama bugüne kadar somut bir şey görmedik." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Umman'ın başkenti Maskat'ta basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Umman arasındaki siyasi ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu ve ekonomik ilişkilerin de gelişmeye devam ettiğinin altını çizen Çavuşoğlu, çok sayıda Türk firmasının Umman'da önemli projeleri üstlendiğini belirtti.

Çavuşoğlu, savunma sanayisi ve askeri alanlarda da iki ülke arasında iş birliği olduğunu dile getirerek, "Umman'la bölgesel konularda görüşlerimiz tamamen örtüşüyor. Bölgenin istikrarı ve güvenliği için ortak çalışmalar da yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Umman'ın bölgesel sorunların çözümlenmesi için çabaladığını ve tarafsız bir tutum sergilediğini ifade eden Çavuşoğlu, "Tek eksiğimiz karşılıklı ziyaretlerin çok sık olmasıydı, bunu da kapatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu yıl içerisinde Türkiye ve Umman arasında bir iş forumu düzenlendiğini ve Karma Ekonomik Komisyonu toplantısının yapıldığını anımsatarak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de ikili ilişkiler çerçevesinde Umman'a bir ziyaret düzenlediğini hatırlattı.

UMMAN SULTANI'NDAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DAVET

Umman Sultanı Kabus bin Said'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Umman'a davet etmek için mektup gönderdiğini dile getiren Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek aylarda Umman'a yapacağı ziyaretin hazırlıklarının da yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, ziyareti çerçevesinde, Türkiye ve Umman arasında iş birliği yapılması planlanan turizm ve tarım gibi alanlarla ilgili görüşmelerin yapıldığını belirterek, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesi içinde adım atılacağını dile getirdi.
Taraflar arasındaki ilişkilerin hukuki zeminini sağlamlaştırmak için üzerinde çalışılan anlaşmalar olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "İnşallah bu anlaşmaları Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti kapsamında imzalayacağız." ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, "Gönül duygularımızın ve ilişkilerimizin en iyi düzeyde olduğu ülkelerden biri olan Umman'la birçok alanda ilişkilerimizi somut adımlar atarak güçlendirmek için daha sık bir araya geleceğiz, daha düzenli istişarelerde bulunacağız." diye konuştu.

"BARZANİ VAHİM BİR HATA İÇİNE DÜŞTÜ"

IKBY Başkanı Barzani'nin 1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddetmesi ve IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup göndermesi hakkındaki soruyu Çavuşoğlu, "Son haftalarda, özellikle son iki hafta içinde Barzani'nin istifa edeceği ve görevi bırakacağı yönünde birçok haber çıktı. Hatta haberler ve bilgiler geldi. Farklı ülkeler üzerinden de geldi. Aynı şekilde Kuzey Irak'taki yetkililerden de geldi ama bugüne kadar somut bir şey görmedik." şeklinde yanıtladı.

Çavuşoğlu, Barzani'nin esasen kendi başkanlığını uzatmak için gayrimeşru referandum yanlışı içine girdiğinin bilindiğinin altını çizerek, "Hatta seçim yasasını uzun süre meclise getirmek istemedi. Çünkü diğer partiler başkanlık süresini burada görüşmek ve müzakere etmek istiyorlardı, kendisini bunu hiçbir zaman arzu etmedi." dedi.

Barzani'nin böylesine hayati bir hatadan sonra görevini yürütmeyeceğini düşünmüş olabileceğini ama bu tür varsayımlar üzerinden de konuşmanın doğru olmadığını dile getirerek, "Ama çok ciddi bir hata yaparak Kürtleri orada dağıttı. Özellikle kendi etrafında Kuzey Irak'ta Kürt kardeşlerimizi birleştireceğini düşünüyordu. Tam tersi Kürtleri dağıttı. Bölük pörçük etti ve bundan en çok etkilenen, zarar gören yine Irak'taki Kürt kardeşlerimiz oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Barzani ile daha önceki görüşmelerinde bunların olabileceğini kendisini de söylediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Çünkü oradaki görüşmelerimizde birçok Kürt partisi bu referanduma karşıydı. 'Ne içeride ne dışarıda destek var. Bu referandum bize hiçbir şey getirmez. Bizi böler parçalar' diyorlardı. Mutlaka bunu Barzani'ye de söylemişlerdir ama Barzani akıl hocalarını dinledi, kimse onlar ve böyle vahim bir hata içine düştü. Kendi geleceği ile ilgili kararı kendisi verir. Biz onların iç işlerine karışmayı doğru bulmuyoruz."

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, 1 Kasım'da sona erecek olan başkanlık süresinin uzatılmasını kabul etmediği bildirilmişti.

Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barzani'nin 1 Kasım itibariyle sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddederek, yarın oturum yapılacak IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup gönderdiğini belirtmişti.

Barzani'nin, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle bir araya geldiği toplantı sonrası hem milletvekili hem de başkanlık seçimlerinin 1 Kasım tarihinde yapılmasına karar verilmiş, ancak IKBY Parlamentosu, geçen hafta yaptığı oturumda oy çokluğuyla her iki seçimi de 8 ay erteleme kararı almıştı.