Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Muş'ta önemli mesajlar

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muş'ta vatandaşlara seslendi. Erdoğan, Türkiye düşmanlarının mertçe karşılarına çıkmak yerine farklı yerlerden mesaj verdiklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "mesajlarını ya Suriye, ya Irak, ya Kandil, ya Pensilvanya ya da Avrupa Parlamentosu'ndan veriyorlar. Onlar bize mesajı piyonları aracılığı ile gönderiyor biz de onlara cevabımızı Muş'tan rabiamızla veriyoruz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim milletimizin zayıf düşmesini fırsat bilenlere fırsat vermesin".

    Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

    Muş, yolu yokuş, gülü çemen olan Muş. Anadolu'nun incisi, gönlümüzün birincisi Muş. 1071'de Anadolu'nun kapılarını İslâm'a açana Muş. Sultan Alparslan'ın, Yavuz Sultan Selim'in emaneti Muş. Bugün sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum Muş. Bin yıl önce Anadolu'nun kilidini açan Malazgirt'i selamlıyorum. Muş'u ve sizleri çok özledim. Aramızdaki şu muhabbeti, şu sevdayı anlatmaya inanın kelimeler yetmez. Muş'un her bir ilçesinin tadı ayrıdır, güzelliği apayrıdır. Muş merkezin çortisinin, kerem dolmasının dadı neyse Hasköy'ün porniki, Korkut'un elizesi, Varto'nun patilesi, Malazgirt'in helimaşı, Bulanık'ın koyun kavurması da aynı güzelliktedir.

    REKLAM

    "MUŞ'UN HANIMLARI BU SEÇİMDE BU İŞİN KADERİNİ BELİRLEYECEK"

    Tam 40 yıldır yaradılanı yaradantan ötürü seviyoruz diyoruz. Tam 17 yıldır ahzeni takvime hayran olmuşuz, hayranıyız. Müştak Babalar gibi bu milletin kardeşliği için çalışıyoruz. Allah'ın izniyle Malazgirt'ten tutun da merkeze kadar, ilçelerimiz dahil, inanıyorum ki, eyvallahbu seçimde Muş'un hanımları bu işin kaderini belirleyecek. Beyler kıskanmayın, inanıyorsunuz değil mi buna? Çünkü kale içeriden fethedilir. Kalenin içinde hanımlar var.

    "MUŞ YARALARINI KISA ZAMANDA SARMAYI BAŞARMIŞTIR"

    Kütahya, İzmir, İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep gibi Muş da işgalin ne demek olduğunu çok iyi bilir. Şu güzelliğe bak, şu muhteşem duruma bak. Bu rahmete, bu yağmura rağmen yol boyunca binlerce Muşlu kardeşimi gördüm. Şimdi burada sizleri aynı şekilde görüyorum. Bir dağılma yok. Yine birlikte ve iç içesiniz. Allah sizlerden razı olsun. Ağrı'dan size kucak dolusu selamlar getirdim. İnşallah Pazar günü sizler yeni bir tarih yazacaksınız. Tüm hanım kardeşlerim kapı kapı dolaşıyor muyuz? Gençler dolaşıyor muyuz? Muş 1. Dünya Savaşı'nda Rus ve Ermeni çeteleri saldırılarında büyük yıkımlar ve zulümler yaşamıştır. Kenetlenerek işgalin yaralarını kısa zamanda sarmayı başarmıştır.

    "KÜRT KIZLARIMIZI KANDİL'E KAÇIRAN YİNE BUNLAR DEĞİL Mİ?"

    34 yıldır Kürt kardeşlerimizin canından, kanından beslenen canilere, PKK terör örgütüne ve onun desteklediği siyasi uzantılarına inşallah bu topraklarda yer olmadığını Pazar günü göstereceğinize inanıyorum. Bunlar çukur, çamur, çöp sadece bunu yaptılar. Güneydoğu'da binaların altından tünelleri açan bunlar değil mi? Bunlar yapmak için yoklar, bunlar yıkmak için varlar yıkmak! Bunlar 14-15 yaşındaki sabileri analarından koparıp, Kandil'e kaçıranlar değil mi? Diyarbakır Belediyesi'nin önünde aylarca inim inim inleyen anaların sesini bu terör örgütü duydu mu? Bunlar bana geldi. Oturdum dertleştim. Şu anda bile o dağda, Kandildekiler Kürt kızlarını kaçıran bunlar değil mi? Bunlara şöyle bir Osmanlı tokadı Pazar günü yakışmaz mı?

    "BİRİLERİ KURLA, FAİZLE BİZİM ŞAHLANIŞIMIZI DURDURMAK İSTİYOR"

    Büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 100 yıl önce bu toprakta verilen mücadele ile bugün bizi Suriye, Irak, Akdeniz'de verdiğimiz mücadele arasında hiçbir fark yok. Çanakkale'de ne için savaştıysak bu gün de bunun için çabalıyoruz. Birileri hala bu toprakları çok görüyor. Türk ve Kürdün, Arapla Çerkesin, Sünni ile Alevi'nin arasına derin uçurumlar kazmaya çalışıyor. Birileri hala 10 binlerce TIR silah verip, terörkoridoru açıp bizi sıkıştırmak istiyor. Birileri kurla, faizle bizim şahlanışımızı durdurmak istiyor.

    "MERTÇE KARŞIMIZA ÇIKAMAYANLAR MESAJLARINI BÖYLE VERİYORLAR"

    Birileri hala göğü delen minarelerimize, ezanımıza tahammül edemiyor. Mertçe karşımıza çıkmadıkları için de mesajlarını ya Suriye, ya Irak, ya Kandil, ya Pensilvanya ya da Avrupa Parlamentosu'ndan veriyorlar. Onlar bize mesajı piyonları aracılığı ile gönderiyor biz de onlara cevabımızı Muş'tan rabiamızla veriyoruz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim milletimizin zayıf düşmesini fırsat bilenlere fırsat vermesin.

    "BÖLGELER ARASI FARKLILIK OLMASIN DİYE GAYRET EDİYORUZ"

    Size efendi olmadık, hizmetkâr olduk. Kimseyi ötekileştirmeden, etnik kimliğinden dolayı hiçbir vatandaşımızı ayırmadan 81 ilin her birine eserlerimizle imza atıyoruz. CHP zihniyetin insanımızda açtığı yaralara şifa olmaya çalışıyoruz. Ankara'nın faydalandığı hizmetlerden Muş'lu, Ağrı'lı vatandaşlarımızın da faydalanmasını istiyoruz. Bölgelerimiz arasında artık gelişmişlik farkı olmasın diye gayret gösteriyoruz.

    "MUŞ'TA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 2 KATRİLYON YATIRIM YAPTIK"

    Halep oradaysa arşın burada. 17 yılda 11,5 katrilyon liralık yatırım yaptık Muş'a. Evlatlarımız bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamasın diye. Muş Alparslan Üniversitesi'ni kazandırdık. Öğrencilerimize 3 bin 321 kapasiteli yurtlarımızla hizmet veriyoruz. 1 milyon 186 bi öğrencimize kredi veriyoruz Türkiye genelinde. Muş'a gençlik merkezi, kapalı yüzme havuzu, spor salonları inşa ettik. Millet bahçelerimizle şehirlerimizi daha da güzelleştiriyoruz. Muş'a da iki tane millet bahçesi yapıyoruz. Her ikisinin de altyapı çalışmalarını bitirip yakında dozerleri çalıştırıyoruz. Muş'ta şehit yakınlarımıza, engellilerimize, ihtiyaç sahiplerine 2 katrilyon lira yardım yaptık.

    "BÖYLE BİR SIKINTI OLDUĞU HALDE HAVADA KARADA YAPARIZ"

    Muş Devlet hastanemizi iki blokla büyütüyoruz. Eğitim-Araştırma hastaneleri illerin büyüklüğüne göre değişiyor. Şu hastaneler bir defa sayısal olarak Muş'umuza yeter. Burada böyle bir sıkıntı olduğu anda zaten biz havada karada yaparız. 1544 konut projesini hayata geçirdik. İmar Barışıyla 25 bin Muş'lu vatandaşımızın mülkiyet sorununu çözdük. Ulaşımda 135 kilometre ilaveyle bölünmüş yolu 150 kilometreye çıkardık.

    "CHP'LİLER ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN AYRILIP BURAYA GELEMEZLER"

    Hem CHP hem de ittifak ortağı HDP, biliyorsunuz baraj inşa etmemize hep karşı çıktılar. Kimi zaman çevre kimi zaman güvenlik dediler. Ne yaptılarsa bizim vatandaşımızın su sıkıntımızı çözmemize mani olamadılar. Türkiye'nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmamıza set vuramadılar. Türkiye'nin dört bir yanında son 17 yılda 563'tür. CHP'nin başındaki zatın yolu buraya düşmez. Kimi söylüyorum? Bay Kemal. Onlar kısır gündemlerinden, parti içi mücadelelerinden fırsat bulup, Ankara'nın dışına çıkamazlar. Kapısında nöbet tuttukları Anayasa Mahkemesi'nden ayrılıp buraya gelemezler.

    "BAY KEMAL ALPARSLAN 1 VE ALPARSLAN 2 BARAJINI DA YOK SAYACAK"

    Ben eserlerle konuşuyorum. Bay Kemal ömrün senin yalan. Akşam yalan, sabah yalan. Şimdi buraya gelirse Alparslan 1 barajını da inkar edecektir. Alparslan 2'yi de yok sayacaktır. Bu barajların Muş'un 2060 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacağını da kabul etmeyecektir. Allah kimsenin basiretini bağlamasın. Allah kimseyi Bay Kemal'in durumuna düşürmesin. CHP ve onun ruh ikizi HDP'ye rağmen yatırımlara devam edeceğiz. Bu kardeşiniz 4,5 sene daha bu ülkenin Cumhurbaşkanı mı, bu ülkenin başında mı? Biz devlet olarak size hizmet edeceğiz. Bugüne kadar 977 trilyon Muş'lu çiftçilerimize tarımsal destek verdik.

    "MUŞ'TA TARİHİ ÇARŞI SOKAK PROJESİNİ BAŞLATTIK"

    Muş'a elimiz boş gelmek olmaz dedik. Muş Organize Sanayi bölgesinde 3 milyon Avroluk ekipmanlarla donatacağımız ortak kullanım atölyesi kuruyoruz. Böylece organize sanayimizin hem beşeri hem de teknik kapasitesini güçlendiriyoruz. Bölgede terör örgütünün esareti kırıldıkça hem daha fazla yatırım hem daha fazla turist çekiyor. Bir dönem bölücü terör örgütünün cirit attığı yerlere artık emniyet, huzur, barış, esenlik geldi. İlimizin tarihi dokusunu turizme kazandırmak için Tarihi Çarşı Sokak Projesi'ni başlattık. Tarihi dokuyu özgün bir şekilde yenileyeceğiz. Tarım master planı hazırlıyoruz.Muşlu yatırımcılarımızı, girişimcilerimizi 1,5 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 6 bin 536 kişilik ilave istihdam oluşturduk. Muş'a doğalgazı getirdik.

    "KARŞINIZA ALDATMACA BİR ADAY ÇIKARILIYOR"

    Burada bildiğim kadarıyla adaylar içinde bir tanesi var ki.Buradan Ağrı'ya gitmişti. Ağrı'dan aday oldu seçim kazandı, orada durmadı. Onun yanında eş başkanı varmış, o da malum. Bıraktı eş başkana çekti geldi Ankara'ya. Bu seçmene saygısızlık değil mi? Şimdi de geldi Muş'tan aday olmuş. Karşınıza aldatmaca bir aday çıkarıyor. Gelin pazar günü öyle bir ders verin ki bizi aldatacaklara verilecek oy yok deyin.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ