Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık KABUS DEVAM EDİYOR! Son Dakika: Delta'dan sonra şimdi de lambda varyantı! - Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Koronavirüsün lambda veya C.37 varyantı, yedisi Latin Amerika'da olmak üzere 29 ülkede tespit edildi. Ağustos ayında Peru'da tespit edilen lambda varyantının şimdi yeni enfeksiyonların yüzde 82'sini oluşturduğu ve aynı zamanda Şili'de teyit edilen üç vakadan birinde bulunduğu açıklandı. C.37 varyantının Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Ekvador ve Meksika'da da hızla yayıldığı belirtildi.

     Kabus varyant! En güçlüsü, en hızlısı ve en bulaştırıcısı...
    Kabus varyant! En güçlüsü, en hızlısı ve en bulaştırıcısı... Haberi Görüntüle

    "AGRESİF OLDUĞUNA DAİR HİÇBİR BELİRTİ YOK"

    DW'nin haberine göre, DSÖ virologu Jairo Mendez-Rico, "Şimdiye kadar lambda varyantının daha agresif olduğuna dair hiçbir belirti görmedik. Daha yüksek enfeksiyon oranları sergilemesi mümkün; ancak henüz onu gamma veya delta varyantı ile karşılaştırmak için yeterli güvenilir veriye sahip değiliz" açıklamasında bulundu.

    REKLAM

    Alfa (B.1.1.7), beta (B.1.351), delta (B.1.617.2) ve gamma (P.1) varyantları, DSÖ tarafından endişe verici olarak sınıflandırılmıştı.

    Mendez-Rico, "Mümkün olmasına rağmen, şu anda varyantların daha tehlikeli olduğuna ve ölüm oranının artmasına neden olduğuna dair bir gösterge yok. SARS-CoV-2'nin evrimi boyunca daha bulaşıcı hale gelmesi muhtemeldir; ancak konakçıya daha fazla zarar vermesi gerekmez" diye konuştu.

    AŞILAR VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ Mİ?

    Aşılamanın en etkili savunmayı sunduğunu söyleyen Mendez-Rico, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünya çapında onayladığımız tüm aşılar, genel olarak dolaşımdaki koronavirüs varyantlarına karşı etkili ve bunların lambda'ya karşı daha az etkili olduklarından şüphelenmek için hiçbir neden yok."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ