Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Selahattin Demirtaş'ın avukatları, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve bir grup milletvekiliyle Ankara Adliyesi'ne gelerek, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına, bir üst mahkeme olan Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi verdi.

DHA'nın aktardığına göre, itirazın ardından adliye önünde açıklama yapan Meral Danış Beştaş, bu kararı asla kabul etmediklerini belirterek, "Demirtaş ve birçoğumuz hakkında FETÖ'nün savcı ve hakimlerinin hazırladığı iddianameler ve o dönemin kolluk güçleri tarafından oluşturulan soruşturma dosyalarıyla davalar oluşturulmuş. Onlar cezaevinde ama onların hazırladığı iddianamelerle, siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı adayı halen cezaevinde tutuluyor" dedi.

"DEMİRTAŞ DELİLLERİ NASIL KARARTACAK"

Tutukluluk halinin devamı için bazı gerekçeler gerektiğini belirten Beştaş, "Nedir bunlar? İki gerekçe söyleyelim; kaçma şüphesi ve delilleri karartma. Diğer gerekçeleri söylemeye bile gerek yok. Demirtaş delilleri nasıl karartacak? Zaten dava dosyasının tümü konuşmalarından ibaret. Bu konuşmalar konusunda deliller karartılabilir mi? Demirtaş zaman makinesini geriye çevirip, gidip 5 yıl, 10 yıl önceki konuşmalarını silebilir mi? Kaçma şüphesi diyorlar. Bu gerçekten ayıptır. Bir Cumhurbaşkanı adayını bu şüpheyle içerde tutmanın elle tutulur hiç bir yanı yok. Kendisinin bu topraklardan, bu ülkeden gitme gibi ne bir derdi var ne bir çabası oldu, ne de bundan sonra olacaktır. Böyle bir şey olsa Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye milletinin, yurttaşlarının önüne çıkır mı? Bu da gülünç olmanın ötesinde bir gerekçe olamaz" diye konuştu.

"BİR ÜYE KARARA MUHALEFET ŞERHİ KOYDU"

Tutukluluk halinin devamı için 'Adli kontrol hükümleri yetersiz kalır' gerekçesinin açıklandığını belirten Beştaş, bir üyenin karara muhalefet şerhi koyduğunu söyledi.