Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Diyet yapanlara "kilo aldırmayan" lahmacun

    Uluslararası Ekmek Festivali’nde stand açan Diyet Mutfak kurucusu, diyetisyen Hatice Karslıoğlu, diyet yapanların haşlanmış tavuk ve sebze gibi sürekli aynı yiyecekleri tüketmekten şikayetçi oldukları ve çeşit bulmakta zorlandiklarindan dolayı KİBEM mutfağını kurduklarını söyledi.

    Anadolu mutfak kültürünü, ürünlerini diyet programına uyarladıklarını anlatan Karslıoğlu, ‘’Kilo aldırmayan lahmacun, pide ve kurabiyeler yaptık. Şu anda 20 çeşit ürünümüz var. Ekşi mayadan ekmeklerimiz de çok tercih ediliyor" dedi.

    Şeker hastaları veya obezite sorunu olanların beyaz undan yapılan unlu mamulleri tüketmemeleri gerektiğini ifade eden Karslıoğlu, *Biz de bunun üzerine hem lezzetli, aynı zamanda insanların kilo almayacakları, hem de şeker hastalarının da rahat ve özgürce tüketebilecekleri bir mutfak yaptık. Ürünlerimiz içinde katkı maddesi asla kullanmadık’’ diye konuştu.

    Karslıoğlu, çocuklardan yaşlılara herkese hizmet verdiklerini vurgulayarak, "7'den 70'e ulaşabilecek bir beslenme mutfağı oluşturduk’’ ifadesini kullandı.

    "Bizim kullandığımız un taş değirmen unu. Bu un özellikle şeker hastaları için, zayıflamak isteyenler için çok önemli’’ diyen Karslıoğlu, kullandıkları unu, beyaz unla karıştırmadıklarını söyledi.

    Obezitenin çocuklar arasında yaygınlaştığına dikkati çeken Karslıoğlu, "Çocuklarımız bizim Anadolu mutfağımızı tanımıyorlar. Evlerimizde tencere yemeklerimiz pişmiyor, her şey hazıra yöneldi ve dışarıdaki yiyecekler evde yapılanlardan iki kat fazla kaloriye sahip, o yüzden bizim kendi özümüze dönmemiz gerekiyor. Hanımlar hamur işlerini tam buğday unundan yapabilirler, bu çok zor bir şey değil’’ değerlendirmesinde bulundu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ