Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Alman kamu bankalarının ve finans kurumlarının Türkiye'ye finansmanı kısacağı yönünde söylentiler akşam saatlerinde doların yükselmesine neden oldu.

'YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ, DURDURMADIK'

Ancak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sözcüsü, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye'deki yatırımlarına devam ettiğini, yatırımların durdurulması yönünde alınmış bir karar olmadığını belirtti. Sözcü, Türkiye'nin bankanın faaliyetlerinde çok önemli bir rol oynadığını kaydederek, EBRD'nin yıllık yatırım hacmi ve portföy büyüklüğü açısından Türkiye'nin bankanın operasyon yürüttüğü en büyük ülke olduğunu açıkladı. EBRD, bu zamana kadar Türkiye'ye 9.6 milyar euro yatırım yaparken, 2017'de ise 1 milyar euro değerinde 30 projeye imza attı. EBRD sözcüsü, yıl bitmeden bunu 1.5 milyara genişletmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Analistler, Türkiye'nin yurt dışı finansman olanaklarıyla ilgili bazı medya kuruluşlarda çıkan haberlerin piyasalarda derinliğin olmadığı saatlerde kurlarda yükselişlere sebep olduğunu ancak daha sonra bu haberlerin yalanlanmasıyla kurlarda geri çekilmelerin yaşandığını belirtti.

NE DEDİLER?

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, son dönemde ciddi haber kirliliği nedeniyle TL'de çok sert dalgalanmalar yaşandığına dikkat çekerek, TL volatilitesindeki sert artışın artan kırılganlık kaynaklı olduğunu söyledi.

Keresteci,"Alman devlet bankalarının Türkiye'ye yönelik kredi musluklarını kıstığının iddia edilmesi dolar/TL'de kısa süre içerisinde 3.75'lerden 3.81'e doğru bir yükselişe neden oldu. Habere göre kısıtlama yaptığı iddia edilen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) geçtiği yalanlama metni ile dövizin ateşi bir miktar söndü... Büyükada davası sanıklarının tahliye edilmesi ve doların küresel değer kaybı ile kurun 3.75'li seviyelere geri döndü" dedi.

Kapital Forex'ten Enver Erkan'ın yorumu da şöyle: 

"Türkiye’ye olan finansmanın kısıtlanması konusunda çalışmalar yapacaklarına ilişkin basına düşen ve sonradan EBRD tarafından yalanlanan haberin etkisiyle Türk Lirası sert bir şekilde değer kaybetti ve bu kapsamda kur 3,81 direncini test etti. Bu haberin yalanlanması ile yeniden gerileyen kurda, tedirgin hava 3,76 direncinin hemen altındaki seyrin sürmesi itibariyle devam ediyor. Kurun direncini kırması durumunda yeniden 3,81’i hedeflemesi mümkün olabilir. Bugün faizlerde değişiklik yapması beklenmeyen Türkiye Merkez Bankası’nın aktif bir görünüm sergilemesi bu yüzden önemli olacaktır. 3,71 ve 3,65 desek seviyelerimiz olmaya devam ediyor."

DOLAR KAÇ LİRA OLDU?


Doların genel olarak yüksek seyretmesinde ise ABD ile yaşanan vize krizinin devamı ve ABD'de açıklanan beklentilerin üzerindeki verilerin dolara destek vermesi de etkili oluyor.

Dolar sabah ilk işlemlerde 3.7560 TL'den el değiştirirken, euro ise 4.4450 TL'de bulunuyor. Dolar sabah saat 08.10 itibariyle  3.7620 TL seviyesinde bulunurken, saat 10.00 itibariyle ise 3.7690 TL oldu. 

FAİZ KARARI AÇIKLANACAK, DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Piyasalarda bugün en önemli konu Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yapacağı faiz toplantısı olacak. Merkez Bankası faiz kararını saat 14.00'da açıklayacak.

AA Finans'ın, PPK toplantısına yönelik beklenti anketine katılan 20 ekonomist faizlerde değişiklik beklemiyor. TCMB, PPK'nın eylül ayı toplantısında politika faizini yüzde 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranını da yüzde 12,25'te sabit tutmuştu.

Yurtdışında takip edilecek önem önemli gündem maddeleri ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısı ve ABD'de açıklanacak işsizlik rakamları olacak.