Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD'de başkanlık seçimleri için adaylıklarını açıklayan Demokrat Parti'nin aday adayları, 1 Şubat'ta Iowa'da başlayacak ön seçimler öncesinde açık oturumda son kozlarını paylaştı.

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kendisini “sosyalist demokrat” diye tanımlayan Vermont Senatörü Bernie Sanders ve eski Maryland Valisi Martin O'Malley, Drake Üniversitesi’nde gerçekleşen ve CNN Televizyon kanalında yayınlanan açık oturumda, Iowa halkının sorularını cevapladı.

Sahneye konuşmacı olarak ilk çıkan Sanders, ABD’de sağlık sigortası uygulamasını eleştirerek, ABD vatandaşlarının gelişmiş ülkeler arasında en pahalı sağlık sigortasına sahip olduğunu söyledi. Başkan olması durumunda ilaç lobisine karşı savaş açacağını belirten Sanders, vergileri yükselterek yıllık ortalama 12 bin dolar olan sağlık sigorta fiyatlarını düşürmeyi hedeflediğini kaydetti.

"Başkan olması durumunda, ABD tarihinin en yaşlı başkanı olacağının" belirtilmesi üzerine 74 yaşındaki Sanders, “Tahtaya vurmam gerekir” dedi. Bunun üzerine CNN sunucusunun kendi kafasına vurması üzerine Sanders, “Yakında sağlık durumuma dair belgeleri paylaşacağım, durumum çok iyi” ifadesini kullandı.

DONALD TRUMP’IN MÜSLÜMAN KARŞITI SÖYLEMLERİ

Clinton’a ise özellikle dış politika ve Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından Donald Trump’ın Müslüman karşıtı söylemleri hakkında sorular yöneltildi.

ABD Hava Kuvvetlerinde görev yapmış başörtülü bir kadının, Cumhuriyetçi kanattan yükselen Müslüman karşıtı ifadelere yönelik sorusu üzerine Clinton, Trump’ı kastederek, “Meksikalılara laf atarak başladı şimdi ise sıra Müslümanlara geldi. Sadece saldırgan ve utanç verici bir durum değil, aynı zamanda tehlikeli bir durum” diye konuştu.

Suriye ve Irak’ta devam eden askeri operasyonlar hakkında bir soru üzerine de Clinton, ABD askerlerinin kara operasyonuna müdahil olmasına karşı olduğunu fakat hava saldırılarına devam edilmesi gerektiğini savundu.

Clinton’un bu sözleri sosyal medya üzerinde yoğun tartışmalara sebep olurken, “Bir taraftan Müslümanları savunuyor, diğer taraftan ise başlarına bomba yağdırıyor” şeklinde eleştirildi.

Anketlere göre son sırada bulunan O’Malley ise konuşmasında iklim değişikliğine vurgu yaparak, önümüzdeki yüzyıl içerisinde dünyayı bekleyen en büyük tehlikenin "insan eliyle gelen iklim değişikliği" olacağını söyledi.

AA