Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer FT: Vize serbestisi için Türkiye bastırıyor, AB temkinli

    İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'ye vizesiz geçiş sözü veren Avrupa Birliği'nin temkinli davrandığını ancak Türkiye'nin baskısının sürdüğünü yazdı.

    Financial Times ''Avrupalı diplomatlar, 80 milyon Türk’e vize muafiyeti vaadi nedeniyle kıvranırken Ankara, Haziran’a kadar vize serbestisinin verilmemesi halinde göçmenler konusunda yapılan AB - Türkiye anlaşmasının rafa kalkacağı uyarısını yapıyor'' diye yazdı.

    Gazete, "Bir aydır yürürlükte olan göçmen anlaşması sayesinde Yunanistan'a giden göçmen sayısı ciddi oranda azalma gösterdi ve akut bir kriz haline gelen göçmen sorununda önemli bir adım atılmış oldu. Ancak anlaşma, başta vizesiz geçiş olmak üzere AB'nin Türkyie'ye verdiği sözleri tutmasına bağlı."ifadelerini kullandı.

    "SULANDIRILMIŞ KOŞULLAR EKLEYEBİLİRLER"

    Gazete, ''Göç krizi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmaktan çekinen Fransa, Almanya ve bazı diğer AB üyeleri, Türkiye'ye sunulan vaatleri siyaseten daha hazmedilebilir hale getirmek için uğraşmaya başladı. Türkiye'ye sunulacak metne koruyucu maddeler, ilave şartlar ya da sulandırılmış koşullar eklenmesi gündemde'' ifadelerini kullandı.

    Financial Times, vize serbestisinin sadece yöneticilere ve öğrencilere verilmesi ya da Türkiye'ye özel kontrollerin çok sıkı olduğu bir vize serbestisi modeli de üzerinde konuşulan seçeneklerden olduğunu ekledi.

    Gazete şöyle devam etti: ''Konu birkaç hafta içinde Brüksel'de gündeme gelebilir. Brüksel, Türkiye'nin vize serbestisi için gereken 72 şartı yerine getirme konusunda olumlu yönde ilerlediğini söylüyor. Avrupa Komisyonu, söz konusu ilerlemelere dair 4 Mayıs'ta bir rapor açıklayacak. Raporun, Türkiye'nin haziran sonuna kadar vize muafiyeti için gerekli şartları yerine getirebileceğini söylemesi bekleniyor. Tabi ki üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi engeller aşılabilirse''.

    Gazete son olarak Türkiye'nin her şeyden önce Kuzey ve Orta Afrika'daki ülkelere uyguladığı vizesiz seyahat serbestisi konusunda önlem alması gerektiğine vurgu yaptı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ