Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Tuğrul Türkeş, KKTC´de Mehmet Ali Talat ile görüştü

    Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş KKTC´deki temaslarına devam ediyor.

    Dün Adaya giden Türkeş, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ve Yeni Kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Demokrat Parti (DP) Koalisyon hükümetinin ilk Bakanlar kururlu üyeleri ile bir araya gelmişti.

    Bugün ise KKTC İkinci Cumhurbaşkanı ve ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat´ı ile bir görüşme yaptı.

    Talat´ın ofisinde gerçekleşen görüşmede konuşan Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş, birkaç aydır Kıbrıs´ı ziyaret edemediğini anımsatarak, ziyaretleri çerçevesinde ilk olarak Cumhurbaşkanı Akıncı´yla görüştüğünü ve müzakerelerle ilgili bilgi aldığını söyledi. Türkeş, siyasi partilerin çalışmalarıyla ilgili de bilgi edinmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, dün de yeni kurulan hükümete hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiğini, Talat´ı da ziyaret ederek siyasi değerlendirmelerini dinlemek istediğini belirtti.

    KKTC İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da, son zamanlarda Güneyde gerçekleşecek seçimler nedeniyle, her ne kadar onlar kabul etmese de Kıbrıs konusunda bir yavaşlamanın sözkonusu olduğunu ifade ederek, uluslararası ilginin de Anan Planı dönemindeki gibi olmasa da, farklı boyutlarda yüksek olduğunu söyledi. Şu anki durumun güneydeki seçim geçilerek Rum tarafının konuya iyice konsantre olmasına bağlı hale geldiğini belirten Talat, "Ben hala umutluyum, 2016 kritik yıl" dedi. Kıbrıs konusunun yanı sıra kısa süre önce bir de hükümet değişikliği yaşandığını hatırlatan Talat, "Değişikliği diyorum çünkü bu hükümet bir kriz yaşamadan bozuldu. Bir gün sabah uyandık UBP biz hükümetten çekiliyoruz dedi. Yeni hükümet arayışına girdi" dedi. Talat, kurulan hükümetin azınlık hükümeti olduğuna işaret ederek, hükümet programının bugün okunduğunu, pazartesi görüşüleceğini ve sonrasında da güven oylamasına gidileceğini anlattı. Önümüzdeki dönemde muhalefet partisi olarak görev yapacaklarını, hedefledikleri ancak gerçekleştiremedikleri reformları yapması halinde hükümete destek olacaklarını söyleyen Talat, son seçimden bugüne 3. hükümetin kurulduğunu, eğer güvenoyu alamazsa yeni bir hükümetin de kurulabileceğini kaydetti. Talat, öyle bir durumda bir seçim döneminde 4. Hükümetin kurulmuş olacağını, 50 yıllık çok partili sistem içerisinde 48 hükümet kurulduğunu söyleyerek, "bunlar artık şapkayı yere koyup sistemi ele almamız gerektiğini düşündüren şeyler" dedi.

    Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş temaslarının ardından yarın KKTC´ den ayrılacak.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ