Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika ABD'den Kuzey Kore'ye tehdit gibi açıklama

    Mark Toner, günlük basın toplantısında Kuzey Kore'nin, donanmasına ait bir denizaltıdan balistik füze fırlatmasına ilişkin konuştu.

    Geçen ay Kuzey Kore’ye karşı çok sert yaptırım aldıklarına dikkat çeken, Toner, bu kararları “sağlam bir yumruk” şeklinde değerlendirdi.

    Toner, Kuzey Kore’nin füze fırlatma denemelerine devam etmesi durumunda farklı seçenekleri gözden geçireceklerini belirterek, “Kuzey Kore'nin bu tür hareketlerine devam etmesi durumunda diğer seçeneklerimize bakacağız” dedi.

    Toner, ısrarlı sorulara rağmen ABD’nin, Kuzey Kore’ye karşı gözden geçireceği “diğer seçenekler” hakkında detay vermekten kaçındı.

    Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı, Kuzey Kore donanmasına ait bir denizaltıdan başarılı şekilde balistik füze fırlatıldığını açıklamıştı.

    Pyongyang yönetimin, denizaltından balistik füze atmaya dönük testler yaptığına dair iddialar daha önce dile getirilmişti. Denizaltından fırlatılan balistik füzelerin karadan fırlatılanlarına göre daha zor tespit edildiği, bu yönüyle de endişeye neden olduğu belirtiliyor. Güney Koreli uzmanlar, Kuzey'in birden çok füze taşımaya müsait denizaltısının olmadığını ileri sürüyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ