Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak Ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından düzenlenen Musul Operasyonu ile abluka altına alınan DEAŞ, ablukayı yarmak ve dikkatleri başka yöne çekmek için bu kez Şengal'a yönelik saldırı başlattı.

Sabaha karşı saat 04.00 sıralarında 7 bomba yüklü araç ile Şengal'e batıdan saldıran DEAŞ'ın bombalı araçları, Peşmerge ve Koalisyon uçakları tarafından imha edildi, püskürtülen saldırıda 15 DEAŞ'lı öldürüldü.

Musul'da ablukayı kırmak ve kenti kuşatan Peşmerge birliklerinin dikkatini dağıtarak yeni cephelere kaydırmak için daha önce Kerkük'e yönelik saldırı başlatan DEAŞ, bu sabah yaklaşık 120 kilometre uzaktaki Şengal'e batıdan saldırdı.Saat 04.00 sıralarında Tıl Qasab, Rambosi, Kızıl Kent ve Solaq köyleri ile Şengal Çimento Fabrikası tarafından saldırıya geçen DEAŞ'lıların yanlarında 7 bomba yüklü araçta getirdikleri belirtildi. Bombalı araçlardan 6'sı Peşmerge güçleri, 1'i de Koalisyon uçakları tarafından imha edilirken, püskürtülen saldırıda 15 DEAŞ'lının öldürüldüğü belirtildi.

Şengal'de bulunan Peşmerge komutanı Süleyman Helo Girani, Şengal'in batı yönünden Peşmerge mevzilerine yönelik gerçekleştirilen büyük DEAŞ saldırısı nedeniyle 2 saat süren şiddetli bir çatışma olduğunu, kayıpları olmadığını söyledi.

Şengal, 3 Ağustos 2014'te büyük bir saldırı düzenleyen DEAŞ'ın eline geçerken, yaklaşık 500 bin kişi göç etmek zorunda kalmıştı. DEAŞ, binlerce Ezidi'yi de kaçırırken, oradan kaçan bazı Ezidiler sınırları geçip Türkiye'ye gelmişti. Şengal, 12 Kasım 2015'te Koalisyon güçlerinin hava desteği ile kurtarılmıştı.

DHA