Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika ABD'li hakim, vatandaşlığa geçen göçmenlere Trump çağrısı

    ABD'nin Teksas eyaletinde federal bir hakim, yemin töreniyle Amerikan vatandaşlığına geçen göçmenlere, devlet başkanlığına seçilen Donald Trump'ı başkan olarak kabul etmemeleri halinde ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

    Teksas eyaletinde bazı ülkelerden 500 göçmen, San Antonio kentindeki Teksas Kültürleri Enstitüsünde düzenlenen yemin töreniyle Amerikan vatandaşlığına geçti. Törene, 1988 yılından bu yana hakimlik yapan John Primonon'un sözleri damga vurdu.

    Töreni yayınlayan KENS-TVde yer alan habere göre, hakim Primono, ant içen göçmenlerin Donald Trump'ı başkanları olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi.

    Primono, "Onun (Trump) için oy vermiş olsanız da olmasanız da eğer Amerikan vatandaşıysanız, o sizin başkanınız. O sizin başkanınız olacak. Eğer bundan hoşnut değilseniz başka ülkeye gitmelisiniz." ifadelerini kullandı.

    Ayrıca Primono, törende "Benim başkanım değil" yazılı afişler taşıyan protestocuları da eleştirdi.

    Medyada ifadelerinin yer almasının ardından yerel bir gazeteye açıklamada bulunan Primono, sözleriyle başkanlık makamına saygı duyulması gerektiğini vurgulamak istediğini ileri sürdü.

    Kendisinin de Trump için oy kullanmadığını ifade eden Primono, "Donald Trump'ın lehine veya aleyhine herhangi bir şey demek istemedim, sadece iyimser ve birleştirici şeyler söylemek istedim ancak sözlerim çarpıtıldı." diye konuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ