Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un üvey abisi Kim Jong-Nam'ın Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da öldürülmesinin ardından, iki ülke arasındaki gerilim devam ediyor. Son olarak Malezya, Kuzey Kore vatandaşlarına uygulanan vize serbestisinin 6 Mart'ta kaldırılacağını açıkladı.

Kuzey Kore vatandaşlarına vizesiz seyahat olanağı sağlayan birkaç ülkeden biri olan Malezya'da yeni vize düzenlemesinin ulusal güvenlik gerekçesiyle alındığı açıklandı.

Kim Jong-Nam suikastinin ardından geçen iki haftada iki ülke arasında yıpranan ilişkilerin, vize kararının arkasındaki neden olduğu belirtildi.

Kuala Lumpur Havaalanı'nda gerçekleşen suikastin ardından Malezya, suikast için Kuzey Koreli yetkilileri suçlamış ve suikastin Kuzey Kore'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini iddia etmişti. Kuzey Kore hükümeti, Kim Jong-Nam'a otopsi yapılmaması talebini Malezyalı yetkililere iletmiş ancak Malezya bu talebi kabul etmemişti.

TEK KUZEY KORELİ ŞÜPHELİ SERBEST BIRAKILIYOR

Öte yandan suikastin ardından gözaltına alınan 3 şüpheliden, Kuzey Koreli olan Ri Jong Chol'un Cuma günü serbest bırakılarak sınır dışı edileceği açıklandı.

Suikastten 4 gün sonra gözaltına alınan Ri Jong Chol hakkında güçlü deliller olmadığı için serbest bırakılacağı öğrenildi.

Suikastin ardından biri Vietnamlı biri de Endonezyalı olmak üzere iki kadın daha gözaltına alınmıştı. Kadınlardan biri olayı kamera şakası sandığını ve kendisine 'bebek yağı' olduğu söylenen kimyasalı 90 dolar karşılığında Kim Jong-Nam'a sürdüğünü söylemişti.

Malezya polisi daha sonra içlerinden Kuzey Kore'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde çalışan bir diplomatın da bulunduğu 8 Kuzey Koreli hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.