Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Ehliyet sınav sonuçları sorgulama sayfası! MEB 10 Şubat ehliyet sonuçları! Direksiyon sınavı tarihleri

    Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığınca 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen yeni yılın ilk ehliyet sınavına katılan milyonlarca sürücü adayı, açıklanan sonuçları görüntülemek istiyor. Ehliyet sonuçlarına göre, barajı geçip, geçemediğini görüntülemek isteyen adaylar, sonuçların nereden bakıldığını merak ediyor. Peki, ehliyet sınav sonuçları nasıl görüntülenir? Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak? İşte 10 Şubat ehliyet sınav sonuçları...

    EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA! 10 ŞUBAT EHLİYET SINAVI

    Ehliyet sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın http://meb.gov.tr/ internet adresinden erişime açıldı. 10 Şubat'ta sınava katılan milyonlarca sürücü adayları, sonuçlarını görüntülemek için sorgularını sürdürüyor. Sürücü adayları ilk aşama olan yazılı sınavdan baraj puanını geçerse ikinci aşama olan direksiyon sınavına katılacak.

    REKLAM

    İşte 10 Şubat ehliyet sınav sonuçları;

    EHLİYET SINAV SONUÇLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN (10 ŞUBAT)

    DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

    Yazlı ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Sınavdan barajı geçen adaylar için şimdi de sıra direksiyon sınavında. Baraj puanını geçmenin mutluluğunu yaşayan sürücü adayları, bir yandan da katılacakları direksiyon sınavının tarihini araştırıyor. Fakat, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı sınav takviminde direksiyon sınavı tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmuyır. Ancak, bir önceki sınavlara baktığımız zaman, direksiyon sınavlarının, yazılı ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasından 15 - 22 gün arasında yapıldığı görülüyor.

    EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

    ● B ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını bitirmiş olmak.

    REKLAM

    ● A1, A2, F ve H ehliyet sınıfları için 17 yaşını bitirmiş olmak.

    ● A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H ehliyet sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.

    ● C, D ve E ehliyet sınıfları için 22 yalını doldurmuş olmak.

    ● Sabıka kaydının olmadığına dair dilekçeyi kurs müdürlüğüne teslim etmek.

    ● Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

    ●"Sürücü olur"sağlık raporunu almış olmak.

    ● Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafı Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

    MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

    Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

    Yeni düzenlemeyle il millî eğitim müdürü, il genelinde yapılan direksiyon eğitimi dersi sınavlarında, her sınav günü için il sınav sorumlusu olarak görev yapacak veya il millî eğitim müdür yardımcılarından birini, il sınav sorumlusu olarak görevlendirecek. İl genelinde yapılan direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlenirken, böylece, daha önce sınava giren aday sayısı az olan ilçelerde görev alanların daha az ücret almasının önüne geçilecek.

    Sınav yapılan günde, il genelinde sınava giren kursiyer sayısı toplanacak ve sınav ücretleri, il milli eğitim müdürlüğü döner sermaye hesaplarına yatırılacak. Aynı gün ilin bütün ilçelerinde yapılan uygulama sınavında görevlilerin tümüne eşit ücret ödenecek.

    Haberi Hazırlayan: Mehmet Kılıç
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ