Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavı 21 Nisan'da yapılmıştı. Bu tarihte sınava katılan adaylar, ehliyet sınav sonuçlarını heyecanla beklerken, MEB sınav soruları ve cevap anahtarını yayımladı. Peki, ehliyet sınav soruları ve cevapları nasıl görüntülenir? İşte 21 Nisan ehliyet sınav soruları ve cevapları görüntüleme sayfası...

EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

21 NİSAN EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI (K KİTAPÇIĞI)

21 NİSAN EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI (L KİTAPÇIĞI)

21 NİSAN EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI (M KİTAPÇIĞI)

21 NİSAN EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI (N KİTAPÇIĞI)

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

2018 yılı içerisinde 5 kez yapılacak olan ehliyet sınavının ikincisi 21 Nisan 2018 tarihinde yapıldı. MEB'in Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) için yayınladığı kılavuzda, sınav takviminin yanında sınavların ne zaman açıklanacağı da yer alıyor. Yayınlanan kılavuza göre 21 Nisan'da yapılan MTSKS 2 ehliyet sınavının sonuçları 3 Mayıs 2018 Perşembe günü açıklanacak.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN OLACAK?

Ana sınav tarihleri
12-13 Mayıs 2018
19-20 Mayıs 2018

Ara sınav tarihleri
2-3 Haziran 2018
9-10 Haziran 2018

SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

Sınava giren kursiyerlerin verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar ölçme değerlendirme tekniğine göre incelenir.

Kursiyerlerin kopya çekme girişiminde bulunmamaları, cevap kâğıtlarını başkalarının göremeyeceği şekilde tutmaları gerekir. Sınavın geçersiz sayıldığı durumlarla ilgili olarak kursiyere işlem yapılmışsa, salon görevlilerinin tuttuğu tutanak değerlendirmeyi etkiler.