Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye genelindeki elektrik tüketimi  FETÖ'nün darbe  girişiminde bulunduğu gece askeri havalimanları, üsler ve garnizonların  elektriğinin kesik olmasına rağmen, bu ayın en yüksek seviyesine çıkarken, halkın  darbeye karşı meydanlara inmesi ve gelişmeleri anlık takip etmesi tüketimi  artıran en önemli etken oldu.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ verilerinden derlediği  bilgilere göre, 15 Temmuz'da tüm Türkiye'de 874 milyon 486 bin kilovatsaat  elektrik tüketildi. Türkiye'de darbe gecesinden bir hafta önceki 8 Temmuz cuma  günkü tüketim 677 milyon 874 bin kilovatsaat olarak gerçekleşmişti.

Böylece, halkın televizyonda gelişmeleri anlık olarak takip etmesi,  geç saatlere kadar lambaların yanması ve halkın meydanlara inmesiyle elektrik  tüketiminde bir önceki cuma akşamına göre yaklaşık 197 milyon kilovatsaatlik  artış görüldü.

Söz konusu gecede Türkiye'deki askeri havalimanlarına, garnizonlara,  hava jet üsleri ve darbecilerin kullanabileceği diğer kurumlara, darbe  girişiminin anlaşıldığı ilk andan itibaren elektrik verilmediği halde elektrik  tüketimi maksimum seviyelere yükseldi.

Olağanüstü gelişmelere karşın, Türkiye'de halka yansıyan bir elektrik  kesintisi yaşanmadı ve bundan sonra da yaşanmayacağı ifade edildi.

Günlük elektrik tüketimi halen 850 milyon kilovatsaatin üzerinde  seyretmeye devam ediyor.

ANKARA ve İSTANBUL'DA BÜYÜK ARTIŞ!

Başkentin elektrik tüketimi darbe girişiminin yaşandığı gün 35 milyon  kilovatsaat seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam, 8 Temmuz Cuma gününe kıyasla yüzde  33 artışı ifade ediyor.

Takip eden günlerde de artmaya devam eden elektrik tüketimi Ankara'da  16 Temmuz'da bir önceki hafta sonuna göre yüzde 46'lık artışla 39 milyon  kilovatsaate yükseldi.

İstanbul'un Avrupa yakasındaki elektrik tüketimi de 15 Temmuz'da, 8  Temmuz Cuma gününe göre yüzde 52 artarak, 74 milyon kilovatsaat olarak  gerçekleşti. İstanbul'un Anadolu Yakası'nda ise 15 Temmuz'daki elektrik tüketimi  bir hafta öncesine göre yüzde 38 artış göstererek 34 milyon kilovatsaat oldu.

Bu yılki elektrik tüketim rekoru, Türkiye'nin Afrika sıcaklarının etkisi altında kaldığı 24 Haziran'da 877 milyon 929 bin kilovatsaatle kırılmıştı.
AA