Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Barack Obama koltuğu devretmeden imzalamak istiyor - İş-Yaşam Haberleri

    Mahmut SANCAK/GAZETE HABERTÜRK

    ABD Başkanı Barack Obama, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Almanya’nın fuarlarla tanınan kenti Hannover’e gitti. ABD Başkanı, görev süresi içerisinde son ziyareti olduğu tahmin edilen Almanya gezisinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Hannover Fuarı’nın açılışını yaptı. ABD’nin bu yılki fuarda partner ülke olması ziyaretin önemini daha da artırdı. Ancak Obama’nın ziyaretinde asıl gündem konusunun bu yıl imzalanması beklenen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) olduğu belirtiliyor. Avrupa Birliği ve ABD arasında gerçekleştirilmesi beklenen serbest ticaret anlaşmasıyla gümrük duvarları kalkarken büyük ölçekli ticaret işbirliğinin Atlantik’in her iki cephesinde de yeni iş alanları açması planlanıyor.

    ABD SEÇİMİ BÜYÜK SORUN

    Diğer yandan Obama’nın bu yıl kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri ile koltuğunu devredecek olması, yerine kim gelirse gelsin TTIP anlaşmasının da uzun bir süre daha imzaya hazır hale gelemeyeceğini gösteriyor. Bu nedenle Başkan Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in liderliğinde İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Devlet Başkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi bugün Hannover’de mini bir zirve düzenleyerek konuyu masaya yatıracak. TTIP’ye karşı çıkan AB’liler ise cuma gününden beri Hannover sokaklarında gösteriler düzenliyor.

    50 BİN PROTESTOCU SOKAKLARDA

    Anketlere göre Amerikalıların yüzde 15’i, Almanların ise sadece yüzde 17’si TTIP’nin hayata geçmesini istiyor.

    Avrupalılar gıda ve tarım başta olmak üzere standartların ABD seviyesine indirilmesinden korkuyor.

    TTIP anlaşmasıyla AB genelinde en az 600 bin kişinin işini kaybedeceği korkusu AB’lileri sardı.

    TTIP NEDİR KİME NE KAZANDIRIR?

    -TTIP serbest ticaret anlaşması ABD ve AB arasında gümrük duvarlarını kaldıracak.

    -Anlaşma 820 bin insanın yaşadığı 32 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük oluşturacak.

    -TTIP hem ABD hem de ABD’nin GSYH’lerine yıllık yüzde 0.5’lik ek katkı getirecek.

    SANAYİ 4.0’IN İLK ÖRNEKLERİ TANITILIYOR

    ABD BU YILKİ FUARIN PARTNER ÜLKESİ OLDU

    Dünyanın en büyük sanayi fuarı olarak bilinen Hannover Fuarı bugün kapılarını açıyor. Dün ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in resmi açılışını yaptıkları fuara bu yıl 60 ülkeden 5 bin şirketin katılması bekleniyor. ABD’nin partner ülke olduğu etkinliği bu yıl 200 bin ziyaretçinin gezeceği belirtildi. Fuarda ‘Sanayi 4.0’ adı verilen ve bilişim teknolojilerinin öne çıkacağı yeni üretim modelleri tanıtılacak. Bu modelle, aynı karıncaların çalışması gibi doğadan esinlenen davranış biçimleri teknolojinin yardımıyla üretime entegre edilmeye çalışılıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ