Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi

    ABD Başkanı Barack Obama, resim ziyaret için geldiği Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile görüştü.

    Hannover’de, Merkel tarafından tarihi Herrenhausen Sarayı’nda askeri törenle karşılanan Obama, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasından sonra tören kıtasını denetledi. Obama, ardından Merkel ile birlikte görüşme yapacakları salona geçti.

    Obama’nın ziyareti vesilesiyle tarihi sarayın girişinde ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Almanya bayrakları asıldı.

    Günlerdir yoğun güvenlik önlemlerinin uygulandığı Hannover’de bugün de saray çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı, çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Obama’nın sarayda bulunduğu süre boyunca helikopterlerle havadan denetim yapıldı.

    AĞIRLIKLI GÜNDEM EKONOMİ

    ABD Başkanı seçilmesinden bu yana Almanya’ya beşinci ziyaretini gerçekleştiren Obama’nın bugünkü temaslarında ağırlıklı gündem maddesini ekonomi oluşturuyor.

    Obama ve Merkel, ABD ile AB arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nda (TTIP) daha hızlı ilerleme sağlamayı, anlaşmayı Obama’nın görev süresinin tamamlanacağı gelecek yılın ocak ayından önce sonuçlandırmayı hedefliyor.

    OBAMA, ESAD REJİMİNİ ELEŞTİRDİ

    ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Hannover’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’de ateşkesin sıklıkla ihlal edilmesiyle ilgili Esad rejimini eleştirdi.

    Suriye'de sivilleri koruma amaçlı güvenli bölgeler oluşturulmasıyla ilgili soru üzerine Obama, "Suriye topraklarında güvenli bölge oluşturulmasına ideolojik olarak karşı çıkmam söz konusu değil" dedi.

    Dışarıdan askeri güçlerle oluşturulması önerilen bir güvenli bölgenin, Suriye topraklarının önemli bir bölümünün askeri olarak kontrol altına alınmasını gerektireceğini ifade eden Obama, bunun da çok büyük bir askeri güç gerektirdiğini kaydetti.

    "GÜVENLİ BÖLGEYİ ILIMLI MUHALEFET KONTROL ETMELİ"

    Bir gazetecinin, Almanya Başbakanı Merkel’in Suriyeliler için Suriye içinde güvenli bölgeler oluşturulması fikrini desteklediğini hatırlatması üzerine Obama, şunları kaydetti:

    “Sayın Merkel bu konuda tamamen haklı. Bu konuda kendisiyle en ufak bir ayrılığımız yok. Siyasi geçiş sürecinde, masada olan ılımlı muhalefet tarafından kontrol edilen bölgeyi, diğerlerinden ayırt edebileceğimiz bir noktaya gelebilirsek, işte ılımlı muhalefet tarafından kontrol edilen bu bölge, güvenli bölge olmalıdır. DAEŞ ya da El-Nusra tarafından kontrol edilen bölgeler varsa bunlar güvenli bölge değildir. İşte bizim inşa etmeye çalıştığımız konsept bu."

    Obama, son zamanlarda Suriye rejiminin varılan uzlaşmaya aykırı hareket ettiğini, hilelere başvurduğunu, hem ılımlı muhalefet hem de El-Nusra gibi grupların bulunduğu, coğrafi olarak ayırt edilmesi zor bölgelerde saldırılar düzenlediğini, bunun da süreci olumsuz etkilediğini ifade etti.

    "TÜRKİYE İLE SÜREKLİ GÖRÜŞME HALİNDEYİZ"

    Suriye’deki gelişmeleri, burada yaşanan insani krizi her gün çok yakından takip ettiğinin altını çizen Obama, "NATO müttefikimiz Türkiye ile buradaki duruma çözüm yolları bulma konusunda sürekli görüşme içindeyiz" dedi.

    MERKEL, SURİYE'DE ŞİDDETLENEN ÇATIŞMALARDAN ENDİŞELİ

    Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Obama ile güncel uluslararası konuları ele aldıklarını ve bu çerçevede Suriye konusunu da görüştüklerini belirtti.

    Suriye'de yeniden şiddetlenen çatışmalardan duyduğu endişeyi dile getiren Merkel, "Dünkü Türkiye ziyaretim sırasında savaşın neden olduğu sefaleti yerinde gördüm" dedi.

    Bu nedenle Cenevre görüşmelerinin önemli olduğuna vurgu yapan Merkel, Obama ile ağırlıklı olarak terörizme karşı mücadele, Ortadoğu'daki barış süreci, göç sorunu ve bu soruna sebep olan unsurların ortadan kaldırılması ve Afganistan'daki durumu da konuştuklarını ifade etti.

    ABD'ye Ege Denizi'ndeki NATO misyonuna iştirak etmesinden dolayı teşekkür eden Merkel, güvenlik konularında ABD ile işbirliğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

    Merkel, Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulmasıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuda alınacak olası bir kararın Cenevre görüşmelerinden çıkması gerektiğini söyledi.

    ABD'nin Almanya'dan dünya çapında daha fazla askeri çaba harcamasını istediğinin hatırlatılması üzerine Merkel, bugüne kadar uluslararası alanda faaliyetlerini artırdıklarını, bu kapsamda Peşmergelere de silah yardımı yaptıklarını ifade etti.

    Obama ile görüşmesinde Libya konusunun da gündeme geldiğini belirten Merkel, bu ülkede kırılgan bir hükümetin mevcut olduğunu, kendi güvenlikleri için de Libya'nın daha istikrarlı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

    Başbakan Merkel, güvenlik konularında ABD'nin vazgeçilmez bir partner olduğuna işaret ederek Almanya ve tüm Avrupa'nın güvenliği için de Atlantik ötesi ilişkilerin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

    Merkel ayrıca Obama ile Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliği de ele aldıklarını, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) konusunda ise daha görüşeceklerini sözlerine ekledi.

    HANNOVER'DE MİNİ ZİRVE

    Obama, yarın ayrıca, Merkel’in ev sahipliğinde Herrenhausen Sarayı’nda, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin de katılımıyla beşli görüşme yapacak.

    ABD ile AB’nin en büyük dört ekonomisine sahip Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın liderlerini bir araya getiren görüşmede uluslararası siyasi ve ekonomik konuların ele alınması bekleniyor.

    Merkel, hafta içinde yaptığı açıklamada, bu görüşmede uluslararası ekonomi konularının yanı sıra Libya’daki kriz, Suriye’deki iç savaş ve sığınmacı krizini ele alacaklarını kaydetmişti.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ