Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Merkez Bankasının (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, ABD basınına yaptığı açıklamalarda Fed'in para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Faizlerin yılın ikinci yarısında artırılmaya devam edilmesinin uygun olacağını belirten Williams, ülkede kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Fed'in kararlarını etkilemeyeceğini dile getirirken, "Başkanlık seçimlerinin yapıldığı yıllarda harekete geçebileceğimizi daha önce birçok kez kanıtladık. Mümkün olduğunca apolitiğiz ve sadece hedeflerimize odaklanmış durumdayız." diye konuştu.

Williams, öte yandan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) olasılığının küresel ekonomi ve piyasalar için risk yaratttığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Brexit ihtimali elbette haziran toplantısında ele alacağımız bir faktör çünkü toplantının hemen ardından gerçekleşecek bir referandum var. Dolayısıyla, eğer istersen faiz artırımını temmuza kadar bekletebiliriz. Fakat, faizleri artırma kararı da alabiliriz çünkü daha sonra eğer ekonomik şartlar değişirse, faizleri her zaman geri indirebiliriz."

ABD ekonomisinin 2016'da yüzde 2 civarında büyüyeceği öngörüsünde bulunan San Francisco Fed Başkanı John Williams, ayrıca, "bu yıl içinde iki ya da üç, 2017'de ise üç veya dört faiz artışı beklediğini" sözlerini ekledi.

"FAİZLERİ ARTIRMAMAK İSTİKRARSIZLIĞA YOL AÇABİLİR"

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise Çin'in Pekin şehrinde yaptığı konuşmasında Fed'in politika faizini uzun süre düşük tutmasının piyasalarda istikrarsızlığa neden olabileceğini vurguladı.

"Şu anda böyle bir durum olmasa da faiz oranlarını çok uzun süre çok düşük seviyelerde tutmanın gelecek dönemdeki finansal istikrarsızlığı beslemesinden endişe duyuyorum" diyen Bullard, piyasalardaki faiz beklentilerinin yükselmesinin bu açıdan olumlu olduğunu ifade etti.

Analistler, Fed yetkililerinin para politikasında sıkılaşmayı destekleyen açıklamalarını, piyasaları bir sonraki faiz artışına hazırlamaya yönelik adımlar olarak değerlendiriyor.

AA