Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Yunanları da kendimize benzettik - Makro Ekonomi Haberleri

    Türkiye’de rakı satışları1997’den 2006’ya kadar her yıl kan kaybetti. 2006’da yeniden yükselişe geçen, ancak 2007’de tökezleyen rakı pazarı 2008’den itibaren tekrar artış trendindeydi. Mey İçki CEO’su Galip

    Yorgancıoğlu, 2009’da da rakı satışlarının yüzde 3 arttığını hatırlattı. 31 Aralık’ta yapılan vergi artışını fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını

    belirten Yorgancıoğlu, bu nedenle 2010’un ilk 6 aylık bölümünde yüzde 2’lik düşüş yaşandığını dile getirdi. Yorgancıoğlu, “Ancak buna rağmen rakının satışları iyi gidiyor. Önümüzdeki döneme ilişkin umutlarımız var. Çalışmalara ve yeni yatırımlara devam ediyoruz” diye konuştu.

    ‘TAPDK GÖRÜŞÜMÜZÜ DİKKATE ALACAKTIR’

    Yorgancıoğlu, spor ve kültür sanatta alkollü içki markalarının sponsorluklarını yasaklayan TAPDK yönetmeliğine de değinerek, bu konuyla ilgili resmi

    görüşlerini TAPDK’ye bildirdiklerini anlattı. Yorgancıoğlu, “Şu an TAPDK ile diyaloğumuz çok iyi. TAPDK Başkanı’nı 2 defa ziyaret ettik. Bu görüşmeler bize umut verdi. TAPDK Başkanı da bizim görüşlerimizi dikkate alacağını söyledi” dedi.

    Yunan adalarında artık uzo değil, rakı içiliyor

    Rakının dünya markası olması için çok çalıştıklarını vurgulayan Yorgancıoğlu, Avrupa’da Yunan içkisi uzonun tahtını sallamaya başladıklarını söyledi.

    Yorgancıoğlu, şunları kaydetti: “Tüm Yunan Adaları’na girmeyi başardık. Almanya’da da alkol satışı yapılan 100 noktanın 64’ünde rakı var. İş gezisi için Almanya’dayken bir gün markette bir Alman kızı rakı alırken gördüm. Merak edip sordum neden rakı aldığını. ‘Son dönemlerde gençler arasında rakı çok ‘cool’. Özellikle ev partilerine giderken mutlaka biri rakı alıyor’ dedi.”

    KURUÇEŞME DE 1300 MEZEYLE GUINNESS’E GİRECEK

    Yorgancıoğlu, rakı kültürü tanıtma projelerini anlatarak, “Rakı ansiklopedisi, meyhaneler haritası gibi birçok projeye imza atacağız. 2 milyon lira bütçe ayırdık. 3 Temmuz’da Kuruçeşme Arena’da 1300 adet mezeyi bir masaya koyup Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğiz” dedi.

    GAZETE HABERTÜRK - MELTEM ERSOY

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ