Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Otomotiv devi Ford’da gelirlerde yaşanan düşüşün ardından eski CEO Mark Fields’in yerine getirilen James Hackett, şirket yönetimini baştan aşağı değiştirdi. Hackett, Ford’da 25 yıl boyunca çalıştıktan sonra Uber’e geçen Sherif Marakby’yi de yeniden transfer etti. Marakby’nin Ford’da elektrikli ve sürücüsüz arabalardan sorumlu başkan yardımcılığına getirildiği bildirildi.

Daha önce küresel satın alma birimini yöneten Hau Thai-Tang de, satın alma ve ürün geliştirme birimlerinden sorumlu olacak. Ford’un teknik gelişim biriminin başındaki Raj Nair ise Kuzey Amerika biriminin başına atandı. Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya-Pasifik birimlerinin başına da yeni isimler getirildi.

Hackett’in Ford’da dışarıdan yeni isimlerle çalışmak yerine şirketi tanıyan deneyimli kişilerle çalışmayı tercih ettiği belirtiliyor. Yeni CEO’nun başlıca görevi, ABD’nin ikinci büyük otomobil üreticisi olan Ford’u en büyük rakibi General Motors’a karşı güçlendirmek ve otonom araba teknolojisinde öne geçirmek olacak.

Ford’un hisseleri, eski CEO Mark Fields’in göreve geldiği 2014’ten sonra ciddi oranda düşmüştü. Şirket geçen hafta çalışanların yüzde 10’unu işten çıkaracağını duyurmuştu.