Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Fenerbahçe Ersun Yanal açıklamalarda bulundu - Fenerbahçe Haberleri

    Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, ligin 31'inci haftasında Kasımpaşa ile oynayacakları müsabaka için sarı lacivertli takımın bugün yaptığı antrenman sonrasında basın mensupları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

    Şu andaki sürecin genç oyuncuları kazanma süreci olmadığını dile getiren Yanal, şöyle konuştu:

    "Manisaspor'un başındayken Kayserispor'a karşı 2-0 önde olduğumuz maçı 7-2 kaybettik. Biz ertesi hafta o genç çocukları yine oynattık. Oyuncuyu kazanmak için tekrar oynatmamız lazım. Ama böyle oynatmakla da kazanılmaz. Gerçek yarışmanın, gerçek ortamın içine genç, yetenekli oyuncuları yavaş yavaş monte etmek lazım. Hazır olmuş, iyi bir takımda oynayan bir gence şans verilir. O da alıp götürür. Bir anda 'Biz bunları gençleştirelim' olmaz. Onlara daha iyi bir deneyim kazanacak zamanda şans vermek lazım. Bizim genetiğimizde de böyle bir şey yok. Fenerbahçe'nin genetiğine baktığınız zaman uzun zamanlardan beri genç oyuncu yetiştirilmedi. Genç milli takımlardan aldığımız oyuncular oldu ama yetiştiremedik. Birden bire bunu yapıyor olmak kolay değil. Aralık ayının 15'inden sonra burada 100 antrenmana çıktık ve bunun 49'unda genç takımlardan oyuncular geldi. 19 ve 21 Yaş Altı Takımı'ndaki bütün oyuncular burada bizimle çalıştı. Onlarla birlikte antrenman yapıp yemek yedik. Onların neler yapabileceğini biliyoruz. Süper Lig'e bir bakın, kim 49 antrenmanına altyapı çocuklarıyla çıkmıştır? Biz bütün altyapı oyuncularımızın isimlerini biliyoruz. Kimin oynayıp oynamayacağını, kimi kazanıp kimi kaybedeceğimizi iyi biliyoruz. Hepsi bir sürecin içerisinde. Şu andaki süreç onları kazanma süreci değil."

    REKLAM

    "TRANSFER YASAĞI VEYA CEZA GELİYOR DİYE BİRKAÇ TANE GENÇ ÇIKIYOR"

    Yarışma organizasyonu yapmak zorunda olduklarını belirten Yanal, "Biz yetenekli oyuncuları oynatmak için organizasyonumuzu doğru kurmuyoruz. Yarışma organizasyonu yapmak zorundayız. 21 Yaş Altı Ligi kalkıyorsa gidip profesyonel liglerde bu organizasyonu yapalım. Bir dönem Bursaspor, Galatasaray, Trabzonspor'un B takımları vardı. Birçok yetenek buradan çıktı. Rekabetin olmadığı yerdeki liglerde bunların güzel örnekleri var. Adamlar müsabaka şartlarında oynuyorlar. Mesela bunların kurallarını değiştirebilirsiniz, bu hafta oynadıysa ertesi hafta oynamasın gibi. Geçişlerini planlayabilirsiniz. Biz altyapı diyoruz. Biz Fenerbahçemizin altyapısına bakalım. Altyapıda imkan olarak baktığınızda uzun yıllar burada yukarıya oyuncu çıkmadıysa, problem var demektir. Anlayış ya da zihniyette de devrim yapmak gerekiyor. 'Haydi oynatalım' demekle, 3 kişinin yazdığı yazıyla olmaz. Eğer uygun şartlarda sende bu varsa, 3-5 genç oyuncuyu kadronda barındırıp takım uygun olduğunda oynayacağım, diyorsun. Sen bu planı işletmeye başlıyorsun. Her maçta bu şansı denemek için fırsat kolluyorsun. Bizim ülkemizde şu anda 'Transfer yasağı veya ceza geliyor' diye birkaç tane genç çıkıyor" ifadelerini kullandı.

    REKLAM

    "ÖNCEDEN X BİR OYUNCUYU GOL KRALIYKEN 10 MİLYONA TRANSFER EDERKEN, ŞİMDİ 50 MİLYONA YAKLAŞAMAZSIN"

    Transferle alakalı çalışmalarının olduğunu söyleyen Ersun Yanal, "Transferle alakalı çalışma yapılıyor. Scout ekibimiz var ve buna ilaveten tüm antrenör arkadaşlar her hafta ciddi bir şekilde maç izliyorlar. Dünya futbolu çok küçüldü, rakamlar anormal uçuk. Genç oyuncu dolaşımı dünyada belli kulüplerin kontrolünde ve scout yapmanın da ötesine geçmek gerekiyor. Çok ciddi detaylı bir ekip kurmak gerekiyor. Bence daha da önemlisi altyapılardan, genç oyunculardan kurulu düzene çok hızlı bir şekilde, sistematik bir şekilde girmek gerekiyor. Önceden x bir oyuncuyu gol kralıyken 10 milyona transfer ederken, şimdi 50 milyona yaklaşamazsın. Bütün bunları düşünerek çok asgari oynama kriterleri net diyebileceğimiz nokta atışı yapmak, birkaç mevkinin oyuncusu olan ve çok sağlıklı bir süreci yöneterek sakatlık olmadan doğru yönetimle nokta atışı yapmamız gerekiyor" dedi.

    REKLAM

    "YAŞLI OYUNCULARLA OYNAMAK ÇOK ZOR"

    Gelecek sezon kampıyla ilgili bilgi veren Ersun Yanal, "Önümüzdeki sezon kampı Topuk Yaylası'nda planlıyoruz. Audi Cup'a katılacağız. 21 Temmuz'da Avusturya'da maç programımız var, Udinese ve Hertha Berlin'le maçımız var. Ağustos başında Cagilari'yle maç var. 18 Temmuz'da da Ümraniyespor'la maçımız var. Program netleşince sizlerle de paylaşacağız. Bizim maçlarımız var. Önümüzdeki sezonun çalışmaları yapılıyor. İnanın çalışıyoruz. İçeriden ve dışarıdan takip ettiğimiz oyuncular var. Sözleşmesi bitmiş bir oyuncunun genç oyuncu olması çok mümkün değil. Sözleşmesi bitmiş oyuncunun karakteri, dayanıklılığı iyi olması lazım. Yoksa yaşlı oyuncularla oynamak çok zor" diye konuştu.

    "TAKIMIN EMRE BELÖZOĞLU GİBİ OYUNCULARA İHTİYACI VAR"

    Emre Belözoğlu ile ilgili gelen bir soruya yanıt veren deneyimli teknik adam, "Emre Belözoğlu önemli bir karakter. Onun profilinde 31-32 yaşında bir oyuncu buluyorsan 1-2 sene oynatıp diğer oyunculara deneyim kazandırabilirsin. Takımında öyle oyunculara ihtiyacı var" derken, takımın kadro yapılanması ile ilgili olarak ise "Fenerbahçe'nin genetiğine bakmamız lazım. Fenerbahçe'ye oyuncu yetiştiriyorsunuz. Hem psikolojik hem karakter hem de beceri anlamında Fenerbahçe ruhuna uygun oyuncular yetiştirmek gerekiyor. Mesela üzücü olarak Merih Demiral elimizden kaçtı. Keşke hiç olmasaydı. Bu da bizim için ciddi bir ders oldu. Fenerbahçe'nin aidiyetini yükseltecek katkıda bulunacak ve bu büyüklüğünü yaşatacak olan şeyler gerekli. Kendi oyuncularımızı üretinceye kadar, bu aidiyet duygusunu yapıncaya kadar takıma karakterli katkıda bulunacak ve burada kalıp buradaki aidiyeti oluşturacak karakter taşlarını doğru yerleştirmemiz lazım. Bu konuyu iyi çalışıp iyi kavrayıp yapmak zorundayız. Bizim yönetmekle zorunlu olduğumuz, 4 maçta aşmak zorunda olduğumuz bir kadro var. Onlara güvenmek zorundayız" ifadelerini kullandı..

    "HAKEMLERİN HATA YAPMAMA ŞANSI YOK"

    Hakemlerin performansına ilişkin Yanal şunları söyledi: "Hakemlerin yönetilme şekline itiraz etmiştim. Bu konuda yönetilme tarzının problem olduğunu düşünüyorum. Hakemlerimizi doğru yönetilebilecek doğru bir platform oluşturduğumuzda, daha kaliteli yönetirsek daha iyi bir organizasyon yaparsak daha fazla randıman almaya başlarız. Hakemlerin hata yapmama şansı yok. Önemli olan herkesin iyi hissetmesi gönlümüzün rahat demesi. Bunu yapmak için iyi bir sistem iyi bir düzen gerekiyor. Herkesin şeffaf olduğuna karar verdiği atamaların seçimlerin adil olduğuna manipülasyonyapmadığına karar verdiği, bunu dizayn etmeden bunu oluşturmadan bu tartışmalar devam edecek. Kayserispor maçı hakeminin kokartını devre arasında söktüler. Ondan sonra bir büyük maça verdiler. Üst üste maçlar yönetti. Bu çocuk hata yaptı kötü hatalar yaptı, tamam da sen o kötü hatayı yapacak adamı üst üste oynatır, aynı görevi verirsen o adamın yönetme kabiliyetinden şüphe duyman lazım. Hakemlerimizin de şeffaf, doğru birbirine güvenecek bir dizayna dahil olduğu süreç daha iyi olacak."

    Ersun Yanal son olarak takımın deplasman performansı hakkında, "Fenerbahçe'nin deplasmanı olmaz. Deplasmanda veya kendi sahasında diye bir şey kabul etmiyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ