Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Bilgi Yaşam Farah isminin anlamı nedir? Farah ne demek, Kuran'da geçiyor mu? Farah isminin analizi

    Türkiye genelinde bu ismi kullanan insanların sayısı her geçen gün artışa geçer. Önceleri çok fazla bilinmeyen bu isim, son dönemlerde internetin ve sosyal medya kanallarının yaygınlaşmasıyla anne babaların dikkatini çekmiştir. Özellikle televizyon dizilerinde bu ismin geçmeye başlamasıyla internet aramalarında “Farah ne anlama geliyor, Farah Kur’an’da geçiyor mu?” gibi sorular sorulmuştur. İlgi çeken isimler arasında olan Farah adına dair tüm merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz…

    FARAH İSMİNİN ANLAMI

    Farah isminin anlamı ilk olarak “mutluluk” olarak öne çıkar. Bu ismin öne çıkan ikinci anlamı ise “neşe” şeklindedir. Kökeni Arapça olan Farah adının yanına yakışan isimler: Ayşe, Zeynep, Emel, Buse, Zehra, Leyla, Buse, Berra ve Hilal gibi isimlerdir. Anlamı övgü toplayan bu ismi ülkemizde kullanan 749 kişi olduğu tespit edilmiştir. İstanbul şehrinde Farah adını taşıyan 347 kişi yaşarken bu sayı Ankara için 67’dir. İzmir’de ise Farah adına sahip 19 kişi bulunur.

    Bir çocuğa verilen isim, o çocuğun özgüveni ve benlik algısı üzerinde ciddi bir etki sahibidir. Ayrıca isimler, çocukların karakteri ve başkaları tarafından tanınması noktasında da önemlidir. Bu açıdan bakıldığında Farah adının son derece olumlu anlamlar içerdiğini söylemek mümkündür. Farah adı; mutluluk, neşe ve sevinç gibi olumlu çağrışımları içerdiğinden kız bebekler için yoğun olarak tercih edilir.

    FARAH ADININ TAŞIDIĞI ÖZELLİKLER

    Farah adına sahip insanların sosyal yönleri ve güler yüzlü yapıları çevreleri tarafından yapılan tanımlamalarda ilk sıraya girer. Arkadaşları ve özellikle diğer insanlarla vakit geçirmekten büyük keyif alan bu insanlar, sofra etrafında dostlarıyla toplanmaktan çok mutlu olur. Çok iyi bir ev sahibi olan Farah isimli kişiler, kendileri yerine devamlı olarak diğer insanları düşünmeyi huy edinmiştir. Sosyal çevreleri tarafından sürekli olarak dost canlısı olduklarından bahsedilir. Bunu dengelemedikleri durumlarda üzülme potansiyelleri yüksektir. Zaman zaman insanların dertlerini diğerlerinden daha fazla düşünme eğilimleri vardır.

    FARAH KUR’AN’DA GEÇİYOR MU?

    İsim kökeninden dolayı bu ismin İslam dini bakımından değeri merak edilen bir diğer konudur. Bu nedenle internet arama motorlarında sıklıkla “Farah Kur’an’da geçiyor mu?” sorusunun yanıtı araştırılır. Farah adının kökeni Arapça olsa da bu isim doğrudan Kur’an’da geçmez. Ancak yine de bu ismin kız çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca görülmemiştir.

    FARAH İSMİNİN ANALİZİ NEDİR?

    Merak edilen sorulardan bir diğeri ise “Farah isminin analizi nedir?” şeklindedir. Farah adının isim analizi için yazının devamını okuyabilirsiniz;

    • F: Özverili ve cömert kişilerin harfi olan F, kibar tavırlarıyla dikkat çeken insanları simgeler.
    • A: Lider yönü güçlü, maceracı insanlar, A harfinin enerjisiyle bütünleşir.
    • R: Bir ismin ortasında R harfi bulunuyorsa bu insanın sakinlikten hoşlandığını söylemek mümkündür.
    • A: Bir isimde ikinci kez A harfi varsa bu noktada kişinin olduğu grupta dikkat çekme olasılığı yüksektir.
    • H: Bu harf, daha çok pragmatik ve gerçekçi insanların harfidir.
    ÖNERİLEN VİDEO
    Haberi Hazırlayan: Rıza Gereniz
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ