Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Fil dişlerinden, kapların çizgilerine kadar: 10 hayvan kendine has bu özellikleri nasıl geliştirdi?
    1

    Hayvanlar dünyası, her biri kendine özgü özelliklerle donatılmış inanılmaz çeşitlilikte canlıları barındırır. Fillerin güçlü dişlerinden kapların çarpıcı desenlerine kadar, bu özelliklerin evrimsel hikayeleri büyüleyici ve öğreticidir. İşte, on hayvan ve bu özellikleri nasıl geliştirdiklerine dair kısa bir yolculuk!

    2

    1. PELİKANLARIN GAGA KESELERİ

    Pelikanlar, uzun gagaları ve günde 1,8 kg kadar balık tüketmelerine yardımcı olan büyük boğaz keseleri ile bilinen büyük su kuşlarıdır. Kovalar dolusu suyu kepçeleyerek balıkları gagasının içine hapsederler.

    3

    Bu kullanışlı aletin nasıl evrimleştiği bir muamma çünkü Paleojen döneminde (66 milyon ila 23 milyon yıl önce) yaşamış kuşlardan gaga ve gaga fosillerine nadiren rastlanıyor. Bu durum 2010 yılında, bilinen en eski pelikan fosilinin neredeyse tamamen korunmuş bir gaga ile bulunmasıyla değişti.

    4

    Araştırmacılar, pelikanın keselerinin son 30 milyon yılda çok az değiştiğini tespit etti. Pelikanlar keseleri sayesinde büyük miktarda yiyecek yiyebiliyor, bu nedenle çalışmanın yazarları keselerin bu nedenle evrimleştiğini düşünüyor.

    5

    2. ISTAKOZ PENÇELERİ

    Istakoz benzeri kabuklular ilk olarak yaklaşık 400 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Modern canlılar, insanların sağ elini ya da sol elini kullanmasına benzer şekilde, büyük olanın baskın olduğu çarpıcı derecede büyük, asimetrik pençelere sahiptir.

    6

    Yetişkin ıstakozlar, yiyeceklerini yırtmaya ve kesmeye yardımcı olmak için 20 milisaniye hızında kopabilen hızlı lifli kaslara sahip bir kesici pençe geliştirir. Diğer pençeleri ise kısa ve ağır bir kırıcı pençedir. Kırıcı pençe kası, inç kare başına 100 poundluk güçlü bir basınç uygulayabilen yavaş kas liflerinden oluşur.

    7

    Yavru ıstakoz pençeleri ise simetriktir ve hayvanlar büyüdükçe zaman içinde yavaşça değişir. Pençeler, nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak kademeli olarak değişir. Pençeli ıstakozlar ilk olarak Erken Triyasik'ten itibaren sol ve sağ elini kullanma özelliği göstermiştir.

    8

    Teoriler, bu adaptasyonun, deniz hayvanlarının kabuklu deniz hayvanlarını avlamak için yeni yollar geliştirdiği ve yırtıcılar arasında yiyecek için rekabetin arttığı Triyas (247.2 ve 242 milyon yıl önce) ile Kretase'nin sonu (66 milyon yıl önce) arasındaki bir dönem olan Mezozoik Deniz Devrimi sırasında ıstakozların kabuklu canlıları açmasına veya ezmesine yardımcı olduğunu öne sürmektedir.

    9

    3. SİNEK KUŞLARININ UZUN GAGALARI

    Dünyanın en küçük kuşları olan sinek kuşları, parlak renkleri ve çiçeklerdeki nektara ulaşmalarına yardımcı olan uzun gagalarıyla bilinir. Sinek kuşları 42 milyon yıl önce Avrupa'da daha kısa ve daha geniş gagaları olan böcek yiyen kuşlar olan ebabillerden ayrılmıştır.

    10

    Daha sonra, tatlılık için benzersiz bir tat reseptörü geliştirerek yaklaşık 22 milyon yıl önce Güney Amerika'da ortaya çıktılar. Science dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmaya göre, nektar için de bir tat geliştirdiler.

    11

    Sonuç olarak, sinekkuşu gagaları farklı çiçek türleriyle daha iyi beslenecek şekilde evrimleşti ve rekabet, gaga uzunluğu ve şeklindeki çeşitliliği artırdı.

    12

    4. ÇINGIRAKLI YILAN KUYRUĞU

    Bir çıngıraklı yılanın kuyruğunun çıkardığı ses, onu duyan herkesin tüylerini diken diken eder. Kuyruktaki ses çıkaran çıngırak, gevşek bir şekilde birbirine kenetlenen ve yılan kuyruğunu salladığında ses çıkaran içi boş keratin kapaklardan oluşur.

    13

    The American Naturalist dergisinde 2016 yılında yapılan bir çalışmada, bilim insanları Viperidae (çıngıraklı yılanları içeren) ve Colubridae (en büyük yılan ailelerinden biri) ailelerinden 56 yılan türünü inceledi.

    14

    Olası bir tehdide maruz kaldıklarında, her iki familyadan yılanlar kuyruklarının uçlarını sallamaya ve titretmeye başladılar, bu da bu davranışın ortak bir kökeni olduğunu düşündürüyor. Çıngıraklı yılanlarla daha yakın akraba olan türler de kuyruk titreşiminin süresi ve hızında benzerlikler göstermiştir.

    15

    Bu çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, bu yaygın yılan davranışının "çıngıraklı yılan çıngırak davranışının sinyal öncüsü" olarak hizmet etmiş olabileceğini öne sürdüler. Kuyruklarını en hızlı sallayan yılanlar, yırtıcılara daha iyi bir uyarı sinyali olarak hizmet etmek için kuyruklarının ucunda nasır geliştirmiş olabilirler ve bu da sonunda çıngırağın oluşmasına yol açmıştır.

    16

    5. ÇEKİÇ BAŞLI KÖPEK BALIĞI KAFASI

    Çekiç başlı köpekbalıkları, her iki ucunda boncuk gözleri olan çekiç şeklinde belirgin kafalara sahiptir. Bugün yaşayan çekiç başlıların ataları ilk olarak 20 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır.

    Çekiç kafanın evriminin 'normal şekilli bir kafadan', yani daha yuvarlak bir kafaya sahip olan ve zamanla giderek uzayan köpekbalıklarından, kafanın daha da belirgin olduğu çok daha büyük köpekbalıklarına doğru geliştiği varsayılmıştır.

    17

    2010 yılında, günümüzde yaşayan ve farklı boyutlarda olan sekiz çekiç başlı köpekbalığı türünün DNA analizi, çekiç başlıların atalarının çok büyük, yaklaşık 2 metre uzunluğunda olduğunu ortaya koymuştur.

    Bilim insanları, modern çekiç başlıların alışılmadık şekilli kafalarının daha büyük bireylerden geldiğini ve ancak daha sonra evrimleştikçe kaput başlı (Sphyrna tiburo) gibi daha küçük gövdeli çekiç başlılarda ortaya çıktığını varsaydı.

    18

    Çekiç başlıların alışılmadık kafa şeklinin işlevini ve neden bu şekilde evrimleştiğini açıklayan çok az teori vardır. Bazıları bunun manevra kabiliyetini artırdığını, köpekbalıklarının avlarını yakalamalarına yardımcı olduğunu ve hatta koku alma duyularını geliştirebileceğini öne sürüyor.

    19

    Aralık 2023'te Journal of Experimental Biology'de yayınlanan bir çalışmada, bilim insanları köpekbalıklarının geniş kafalarının onlara daha ince kafalı bir köpekbalığından daha iyi dürbün görüşü, derinlik algısı ve stereovizyon sağladığını göstermiştir.

    20

    6. KAPLANLARIN ÇİZGİLERİ

    Kaplan çizgileri, insanlardaki parmak izlerine benzer şekilde bireyler arasında farklılık gösterir. İşaretler, kaplanın avlanırken gizli kalmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Çizgiler hayvanın vücudunun şeklini bozarak uzun otların arasına karışmasına yardımcı olur.

    21

    1952 yılında İngiliz Matematikçi Alan Turing, iki homojen madde arasındaki kimyasal bir reaksiyonun, doğada yaygın olarak bulunan diğer desenlerle birlikte ünlü kaplan çizgisi deseninden sorumlu olduğunu teorileştirdi.

    22

    Bu maddelere "morfojenler" adını verdi. Biri "aktivatör", diğeri ise "inhibitör" olarak görev yapıyordu - "aktivatör" bir şerit oluşmasına neden olurken, "inhibitör" bir boşluk yaratıyordu.

    23

    2012 yılında Nature Genetics dergisinde yapılan bir çalışma, farelerin ağızlarında sırt desenlerinin oluşumunda rol oynayan morfojenleri tanımlayarak bu teoriyi deneysel olarak doğruladı.

    24

    7. MAVİ BALİNALARIN DEVASA BOYUTLARI

    Mavi balinalar (Balaenoptera musculus) bugüne kadar yaşamış en büyük hayvanlardır. Büyüklükleri, devasa deniz memelilerinin köpek büyüklüğünde bir atadan, Pakicetus'tan evrimleştiğine inanmayı zorlaştırıyor.

    25

    Biology Letters dergisinde 2016 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre, mavi balina da dâhil olmak üzere balenli balinaların boyutları son 5,3 milyon yılda önemli ölçüde büyümüştür.

    26

    Bu hızlı büyümenin ana nedenlerinden biri, balenli balinaların okyanustaki planktonları elemek için kıl benzeri dişler kullanan filtre-beslenme davranışıdır. Bu biraz "pasif" beslenme stratejisi, balinaların uzun mesafeler kat ederken büyük miktarda enerji tasarrufu yapmalarını sağlayan yüksek verimli bir metabolizmaya bağlıdır.

    27

    Araştırmacılar balenli balinaların patlayıcı büyümesinin Pleistosen çağında (2,6 milyon ila 11.700 yıl önce) başladığına inanmaktadır. Buzdan gelen yoğun besin akışı okyanusa dökülerek yoğun plankton ve kril yamaları oluşturdu.

    28

    Okyanusun yüksek üretkenliği, düşük enerji kullanan balinalarla birleşince hayvanlarda muazzam bir büyüme hamlesi yaratarak bugün gördüğümüz devasa boyutlara ulaşmalarını sağladı.

    29

    8. FİL DİŞLERİ

    Fillerin ağızlarından çıkan ve sürekli büyüyen derin köklü dişleri vardır. Bu dişler aslında kazarken, nesneleri kaldırırken, ağaçların kabuklarını soyarken ve kendilerini korurken pakidermlere evrimsel bir avantaj sağlayan devasa dişlerdir.

    30

    Bilinen en eski dişler, 270 milyon yıl önce yaşamış ve her iki tarafında çıkıntılı dişleri olan benzersiz sivri gagalara sahip tıknaz, domuz benzeri bir otçul grubu olan Dicynodonts'ta bulunur.

    31

    Bu kladın gerçek dişlere sahip üyelerinde de birkaç diş eksikti. Araştırmacılar, düşmüş olabilecek dişleri yenilemek yerine sürekli büyüyen dişler geliştirmenin enerjik açıdan daha elverişli olabileceğini teorize etti.

    32

    Ayrıca dişlerin zaman içinde farklı popülasyonlarda bağımsız olarak evrimleştiğini öne sürdüler. Dişler geliştiğinde, büyük dişleri çeneye sabitleyen yumuşak doku bağları oluşmuştur.

    33

    9. ZÜRAFALARIN BOYUNLARI

    Zürafaların boyunları 3 metre uzunluğunda olabilir, bu da hayvanların ağaçlardaki yüksek yapraklara ulaşmasını sağlar. Ancak her zaman bu etkileyici özelliğe sahip değillerdi.

    34

    Discokeryx xiezhi, günümüz zürafalarının yaklaşık 17 milyon yıl önce erken Miyosen döneminde (23 milyon ila 5,3 milyon yıl önce) yaşamış koyun büyüklüğünde, eski bir akrabasıdır. Güdük bir boynu ve disk şeklinde, kalın bir kafatası vardı.

    35

    2022'de bilim insanları, D. xiezhi'nin kalın kafataslarının erkekler arasındaki kavgalar sırasında kafaya gelen büyük darbelere dayanacak şekilde evrimleştiğini öne sürdü. Aynı kavgalar, dövüşe yardımcı olmak için boyunlarının büyümesini sağladı.

    36

    Buna "cinsiyet için boyun" hipotezi deniyor ve rekabetin daha uzun boyunların gelişmesine yol açtığını öne sürüyor. Dövüşleri kazanan erkekler, kaybedenlere kıyasla bu genleri yavrularına daha sık aktarmış ve sonuçta bugün gördüğümüz zürafalar ortaya çıkmıştır.

    37

    10. KAPLUMBAĞA KABUKLARI

    Bilim insanları yıllarca kaplumbağa kabuklarının nasıl evrimleştiğini tartıştı. Current Biology dergisinde yayınlanan bir rapora göre, paleontologlar bir zamanlar kabuğun, timsahlar ve armadilloların koruyucu pullarını oluşturan kemik birikintileri olan osteodermlerin kaynaşmasıyla oluştuğuna inanıyorlardı.

    38

    Ancak gelişim biyologları, günümüz kaplumbağalarının embriyolarının nasıl geliştiği göz önüne alındığında bu teoriye katılmadılar. Bunun yerine, kaplumbağa atalarının vücutlarının altındaki kaburgaların kaynaştığına ve kabuğu oluşturmak için vücut üzerinde kademeli olarak birleştiğine inanıyorlardı.

    39

    Bu tartışma 2008 yılında Çinli bilim insanlarının, adı "dişleri olan yarım kabuklu kaplumbağa" anlamına gelen Odontochelys semitestacea fosilini keşfetmesine kadar sonuçlanmadı. Fosilleşmiş hayvanın kabuğu tamamlanmamış olmasına rağmen, osteodermleri yoktu ve kaburgalarda genişleme göstererek gelişim biyologlarının teorisini doğruladı.