Genellikle 50’li yaşlardan sonra ve sıklıkla kadınlarda görülen omurga kanal darlığı, ilerledikçe hastaların yaşam kalitesini düşürüp yatağa mahkum kalmalarına yol açabilen bir  hastalık. Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre dirençli bel ve boyun ağrılarına neden olan bu sorun, çoklukla fıtıkla karıştırıldığı için bu durum teşhiste gecikmelere yol açabiliyor. Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Eren Erdem, şubat ayından bu yana Türkiye’de daha önce uygulanmamış olan omurga kanal darlığı (spinal spinoz) hastalığında kapalı ameliyatlar gerçekleştirerek, omurga metastaz tümörünü temizliyor ve hastaların tümöre bağlı ağrılarından kurtulmalarını sağlıyor.

AÇIK CERRAHİYE İYTİYAÇ DUYULMAYAN TEDAVİ

Omurga kanal darlığı, bugüne kadar, uzun ve zahmetli operasyonlar ile tedavi ediliyordu. Hastanın vücuduna yerleştirilen metal implantlar nedeniyle iyileşme süresi çok uzuyordu. Doç. Dr. Eren Erdem, “Minimal Invaziv Lomber Dekompresyon olarak anılan MILD yöntemi ile açık cerrahiye gerek duymaksızın omurganın yapısını bozmadan sadece büyümüş ve kalınlaşmış dokuları alıyor ve bu hastalığı başarı ile tedavi ediyoruz” diyor.

ERKEN TEŞHİS FELCİ ÖNLÜYOR

Omurga kanal darlığı probleminde, omurgadaki kemikleri birbirine bağlayan bağlar kalınlaşıyor ve arka faset eklemlerinde, kireçlenmeye bağlı olarak genişlemeler ve hacim artışları ortaya çıkıyor. Aynı zamanda disk eklemleri de yıprandığı için hem disk aralığı daralıyor hem de diskin kenarında kemiksel büyümeler oluşuyor. Bu sorun kanalı ön tarafından da daraltarak, kanaldaki  sinirler üzerinde baskıya neden oluyor. Omurga kanalında oluşan daralma; omurilikten geçen sinirlerin, iletileri beyinden bacaklara aktarılmasını zorlaştırarak uyuşmalara ve kuvvet kaybına yol açıyor. Geç fark edilmesi ise tedavinin başarısını düşürüyor. Her hastalık gibi, omurga kanal daralmasında da erken teşhis, geçici ve kalıcı felç gibi kötü sonuçlar olmadan tedavi büyük önem taşıyor.

OMURGA KANAL DARLIĞI BELİRTİLERİ

*Ağrı  (Uzun mesafe yürümekle ortaya çıkan kalça ve bacak ağrıları dışında dirençli bel ve boyun ağrılarına da neden olur.)

*Bacaklarda uyuşma

*Yürürken ortaya çıkan ağrılar ve kramplar

*Dinlenme isteği

*Öne eğilerek yürüme, yürüme mesafesinde kısalmalar

*İdrar kaçırma

Not: Bu hastalar oturduklarında ağrılarını ancak öne doğru eğilerek azaltabiliyorlar.

BEL FITIĞI İLE KARIŞTIRILIYOR

Omurga kanalı daralması, kol ve bel ağrıları gibi belirtilerinden dolayı hastalar tarafından bel fıtığı ya da boyun fıtığı ile karıştırılıyor. Bel fıtığı, bel omurgasında bulunan disklerin zedelenmesi ile sinirlerin sıkışması durumu olup ani başlayan ve yürüme ya da oturmayla ilgisi olmayan bir ağrı olarak tanımlanıyor. Bir ya da bir kaç sinire fitinin baskısı ile oluşurken omurga kanal darlığında tüm sinirlerin sıkışması söz konusu oluyor. Omurga kanal darlığında belirtiler genellikle bel fıtığına benzediği için doğru tanıyı koymak için iyi bir anamnez (hastalık öyküsü) almak ve hastayı detaylı muayene etmek gerekiyor. Teşhise yardım için, MR ve Bilgisayarlı Tomografi incelemeleri kullanılıyor. Aksi takdirde tedavi süreci yanlış şekilde sonuçlanabiliyor. Bu nedenle omur kanal darlığının teşhisi için alanında uzman bir doktora başvurulması gerekiyor.

AÇIK AMELİYATTA METAL İMPLANTLARIN İYİLEŞME SÜRESİ UZUYOR

Omurga kanal darlığı ileri derecede değilse, ilaç tedavileri ve fiziksel tedavi ile sonuç alınmaya çalışılıyor. Yürümekte zorlanan, sinirlere uygulanan baskı nedeniyle ağrıları çok fazla olan hastalarda cerrahi yöntem tercih ediliyor. Klasik cerrahi yöntemde omurganın arkasından girilerek kanalın arkasındaki kemik (faset) ve dokular alınıp sonrasında vida ve platinle omurga sabitleştiriliyor. Açık ameliyatların, gerek işlem süresinin, gerekse vücuda yerleştirilen metal implantların iyileşme süresinin uzunluğu nedeni ile hastalar için zahmetli bir operasyon olduğu belirtiliyor.

AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMİNİN ADIMLARI

Girişimsel Nöroradyoloji biliminin bir yaklaşımı olarak yakın zamanda ABD’de geliştirilen Minimal Invaziv Lomber Dekompresyon (MILD) açık cerrahiye gerek duymaksızın omurga kanalındaki darlıkları gidermeye yarayan  güvenilir bir tedavi yöntemi olarak değerlendiriliyor. Bu yöntemle, omurganın yapısını bozmadan sadece büyümüş ve kalınlaşmış dokuların alınmasıyla hastalığı tedavi etmek mümkün hale geliyor. MILD yönteminde dikiş bile gerektirmeyen fındık çapında bir delik açılıp buradan kanala ulaşılıyor ve özel aletlerle görüntüleme (floroskopi) altında daralmaya neden olan dokular çıkartılıyor. Hasta uygulamadan 2 saat sonra yürüyerek evine dönebiliyor. Bu yöntemde hastanın uyutulmasına ihtiyaç olmuyor ve hastaya işlem sırasında dikiş atılmıyor. MILD işleminde omurgaya hiçbir implant (çivi, tel vb.) yerleştirilmiyor. Damar yolundan verilen ağrı kesici ilaçlarla hastanın rahatı sağlandıktan sonra 2-3 gün içinde normal hayata dönüş yapılıyor. Hastaların işlemi takip eden 2 hafta süreyle ağırlık taşımamaya özen göstermeleri ve ani hareketlerden kaçınmaları öneriliyor.

Hasta Kadriye Sart

30 YIL SONRA AĞRISIZ BİR ADIM ATMAYI BAŞARDI

1946 doğumlu Kadriye Sart, yaşamının neredeyse yarısında; Bel, bacak ve boyun ağrısı şikayetleri yaşamış bir kadın. Son 30 yıldır yaşamını kabusa çeviren ağrılar nedeniyle pek çok doktora giden Kadriye Hanım, yıllar boyunca birden fazla kür olarak aldığı fizik tedavilerden fayda görememiş. Bu süreçte yaşam kalitesini ağrı kesiciler ve iğne tedavileri ile artırmaya çalışan Kadriye Hanım’ın şikayetlerine; Bacaklarında uyuşmalar, uzun mesafe yürüyememe, öne doğru eğilerek yürüme gibi sorunlar da eklenmiş. Artan sorunları nedeni ile doktor muayenehanelerinden çıkamaz hale gelen Kadriye Hanım’a ocak ayı sonunda “Omurga Kanal Darlığı” teşhisi konulmuş. Açık ameliyatın riskleri ve iyileşme sürecinin uzunluğu nedeniyle endişe duyan Kadriye Hanım ameliyat olmak istememiş. Kızı ile hastalığı hakkında araştırmalar yaparken MILD yönteminden haberdar olmuş ve konuyu araştırdıktan sonra sağlığına kavuşacağı inancı ile yönteme onay vermiş. 14 Şubat tarihinde 30 dakika süren Girişimsel Nöroradyoloji yöntemi MILD’in uygulandığı Kadriye Sart, işlem sonrasında yaşamını kabusa çeviren ağrılarından kurtulmuş. Ağrılarının işlemden sonra hemen kesildiğini söyleyen ve 30 yıl sonra ağrısız adım atabildiğini belirten Kadriye Sart şimdi mutluluğunu anlatacak kelime bulamıyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri