Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esra Çoruh, HT Cumartesi'de alışveriş çılgınlığını durdurmanın yollarını kaleme aldı. Alışverişi seviyorum. New York’ta alışveriş yapmayı daha da çok seviyorum, çünkü hem çeşit hem de fiyat alternatifi çok. Üstelik bir ürünü aldığınıza pişman olursanız, rahatlıkla geri verebiliyorsunuz. İşte bu yüzden New York’ta alışveriş daha keyifli. Ama Şükran Günü sonrasında düzenlenen ünlü ‘Kara Cuma’ indirimi hariç! Kara Cuma’da mağazalarda izdiham yaşanıyor, herkes birbiriyle savaşıyor, kasalarda kuyruklar bitmiyor. Çünkü kimse bu özel indirimi kaçırmak istemiyor. Alışveriş için sabahın köründe sokağa dökülen Amerikalıları görünce, içinizdeki alışveriş canavarını durdurmaya karar veriyorsunuz! Bunun için önerilerimize kulak verin...

PLAN YAPIN

Alışverişten önce gardırobunuza göz atın, kenarda köşede neler kalmış bakın. Uzun süredir giymediğiniz parçaları çıkarın, iyice eskimiş olanları atın. Sabahları aceleyle giyinirken arayıp da bulamadığınız giysileri düşünün; bu bir etek, hırka veya siyah ceket olabilir. Böylece ihtiyacınız olan giysileri belirlemiş olursunuz; alışverişe onlardan başlayın.

BÜTÇENİZİ OLUŞTURUN

Alışverişte harcayabileceğiniz parayı bir kenera not edin ve rotanızı ona göre belirleyin. Kredi kartına fazla yüklenmeyin. Taksitler cezbedici olabilir ama unutmayın; bazen kıyafetler eskir, taksitleri bitmez. En iyisi, her hafta biraz nakit para ayırmak. Biriktirdiğiniz para sizin için değerli olacağından, az ama öz alışveriş yaparsınız.

MORALİNİZ BOZUKSA 

Moraliniz bozuksa hemen bir mağazaya dalmayın sakın! Bu haldeyken alışveriş yapmak bir süre için size kendinizi iyi hissettirebilir, ama eve gelip de aldığınız şeyleri gördüğünüzde pişmanlık duyabilirsiniz. Alışverişi, iyi günlerinize denk getirmeye çalışın.

DOĞRU ZAMANI SEÇİN

Giysileri denerken rahat hareket edebilmek için ince ve pratik kıyafetlerle, en doğal halinizle alışverişe çıkın. Denediğiniz kıyafet doğal halinizde bile üzerinizde süper görünüyorsa, doğru yoldasınız demektir. Sabah veya mağazalar kapanmadan birkaç saat önce alışveriş yapın, çünkü genelde boş olurlar.

KLASİK PARÇALARI ALIN

Önemli olan nicelik değil nitelik. Yıllarca kullanabileceğiniz kaliteli parçalara yönelin. Ucuz ama gereksiz giysilere boşuna para vermeyin. Şık gecelerde de giyebileceğiniz siyah bir elbiseye veya takıma mutlaka yatırım yapın. Siyah etek, beyaz gömlek, jean, hırka, palto, klasik pantolon gibi temel parçalara ihtiyacınız varsa hiç düşünmeden bu parçalara yönelin.

VÜCUDUNUZA GÖRE SEÇİN

Mağazalarda birçok tarz bir aradadır. Siz, yaşınıza ve stilinize uygun kıyafetleri deneyin. Başkasında görüp beğendiğiniz bir giysi size yakışmayabilir. Vücut ölçülerinizi göz önünde bulundurun.

BAŞKALARINA DANIŞIN

Tabii ki bir kıyafeti önce sizin beğenmeniz, içinde kendinizi iyi hissetmeniz önemlidir. Ama bazı ayrıntılar gözünüzden kaçabilir, başkalarının fikirlerine ihtiyacınız olabilir. Annenize, arkadaşınıza veya mağaza çalışanlarına danışmaktan çekinmeyin.

ÖNEMLİ GÜNLERE DİKKAT EDİN

Son dakikaya kalan alışveriş, genelde hüsrana yol açar. Önemli davetler veya geceler için, günler hatta aylar öncesinden mağazaları dolaşmaya başlayın.Acele etmeyin, doğru kıyafeti bulana kadar araştırın.

İNDİRİMLERİ TAKİP EDİN

Mağazanın bir-iki hafta içinde indirime gireceğini bile bile alışveriş yapmayın. Aldığınız kıyafetin bir hafta sonra ucuzladığını görünce kendinize çok kızarsınız sonra. Yeni sezon koleksiyonlarından mutlaka bir şeyler alın ama çok pahalı parçaları erteleyin. “Asla alamam” dediğiniz kıyafetlerin fiyatları öyle düşer ki şaşırırsınız. İndirime giren mağazaları sık sık takip edin ve fiyatları karşılaştırın.

KAFANIZDA KOMBİNLEYİN

Almayı düşündüğünüz parçayı nelerle kombinleyebileceğinizi hayal edin. Gardırobunuzdaki giysilerle kolay kombin yapabileceğiniz parçaları seçin. Çok iddialı, uçuk kaçık modelleri almadan önce iki kere düşünün.

KENDİNİZE SORUN BUNA İHTİYACIM VAR MI?

Kararsız kaldığımızda, büyük bir alışveriş hatası yapmadan önce sorarız kendimize: Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Bazen de yanımızdaki arkadaşımız sorar bu soruyu bize. Masum gözükse de tehlikeli bir sorudur aslında. Bazı kadınlar bu konuda daha dikkatlidir; biraz düşünüp “İhtiyacım yok” derler ve ellerindekini bırakırlar. Bazıları ise daha ısrarcıdır; bir bahane uydurup, almak istedikleri kıyafeti hemen ihtiyaç listesine dahil ederler. Alışveriş yaparken mutlaka kendinize düşünme payı bırakın. Özellikle kararsız olduğunuzda...