Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Paralel yapılanmayla bozulan ‘emniyet piramidi’ son tasfiyelerle birlikte kısmen düzeldi

    Bülent AYDEMİR / HT GAZETE

    Paralel yapılanmayla bozulan ‘emniyet piramidi’ son tasfiyelerle birlikte kısmen düzeldi. Emniyet Genel Müdürlüğü, bu kişilerin hukukuna ve geleceğine zarar vermemek adına listeyi açıklamadı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, “Emekliye sevk edilenlerin hepsi paralel yapıya mensup insanlar değil, hukuklarını korumak lazım” diyerek bu kararın gerekçesini dile getirdi.

    Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu, geçen hafta aldığı kararla bin 776 emniyet müdürü ile 10 emniyet amirini emekliye sevk etmişti. Bu kararla birlikte Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk ve KCK gibi operasyonları yürüten isimler tasfiye edilirken, bozulmuş olan ‘emniyet piramidi’ de kısmen düzeldi. Son kararla teşkilatın zirvesindeki 4 yıldızlı kadronun yüzde 65’i emekli edildi. Alt sınıflarda daha yüksek olması beklenen sayı, 634 ile sınırlandırıldı.

    Müdürlerin emekliye sevk edilmesinin ardından, isim listesinin açıklanmaması tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı yetkilileri HABERTÜRK’e, “Emekliye sevk edilenlerin tümü belirli bir görüşe (paralel yapı) mensup insanlar değil. Onun için müspet ya da menfi anlamda böyle bir listenin açıklanması doğru olmaz” dedi.

    Emniyetin yönetici kadrosunu oluşturan piramidin bundan sonra da bozulmayacağı şekilde emekliye sevk işlemlerinin devam edeceğini belirten yetkililer, 646 olan 1. sınıf emniyet müdürü kadrosunun 565’inin şu anda dolu olduğunu, boş olan 81 kadronun ise yeni terfilerle doldurulacağını söyledi.

    ÜST-ALT ORANTISIZLIĞI

    Piramidin tepesinde bulunan 16 1/1. sınıf emniyet müdürünün 10’u emekli edildi. Bin 754 olan 1. sınıf emniyet müdürü sayısı ise 646’ya indi. Süreç içinde 684 olan 2. sınıf emniyet müdürü sayısı 879’a çıkarılacak. 2 bin 164 olan 3. sınıf emniyet müdürü sayısı ise 2 bin 15’e indirilecek. 4. sınıf emniyet müdürlerinin sayısı 2 bin 437’den 2 bin 273’e düşürülecek. 2 bin 735 olan emniyet amiri sayısı 2 bin 402’ye inecek. Alt kademede; bin 55 olan başkomiser sayısı 7 bin 516’ya, 2 bin 174 olan komiser sayısı 10 bin 21’e ve 6 bin 679 olan komiser yardımcısı sayısı ise 12 bin 500’e çıkarılacak.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ