Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bursa'da, geçen yıl kına gecesinde havaya rastgele ateş ederek lise öğrencisi kızın ölümüne, babaannesinin de yaralanmasına neden olan sanığa, 18 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Bursa 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 16 yaşındaki Beyza Özer'in ölümüne neden olduğu öne sürülen tutuklu Ahmet Ülger (50) ile tutuksuz sanıklar Kasım Çiçek (49), Asım Çiçek (45) ve Salih Eyli (27), avukatları ve Özer'in sınıf arkadaşları katıldı.

Sanık avukatları Yusuf Beşiroğlu ve Ersin Kumbi, müvekkilleri Ahmet Ülger'in silahından çıkan kurşunun Beyza'ya isabet ettiğine yönelik somut bir delil olmadığını belirterek, "şüpheden sanık yararlanır" ilkesi gereğince beraatını talep ederken, Hasena Sevinç'in vurulduğunu kabul ederek ceza maddelerinde indirim talep etti.

"BEYZA'NIN VURULMASIYLA ALAKAM YOK"

Söz alan tutuklu sanık Ahmet Ülger ise böyle bir olay için üzgün olduğunu belirterek, "Ben olayın başından beri Hasena hanımı vurabileceğimi belirttim. Beyza'nın vurulmasıyla alakam yok. Benim silahımdan çıkan kurşunla vurulmadı" dedi.

Beyza'nın annesi Zübeyde Özer de sanıkların en ağır cezayı hak ettiğini ifade ederek, "Başka annelerin canı yanmasın. Düğün evleri cenaze evlerine dönüşmesin" diye konuştu.

Tutuklu sanıklar muhtar Kasım Çiçek, Asım Çiçek ve Salih Eyli beraatlerini istedi. Müdahillerin avukatı ise sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti Ahmet Ülger'e, Beyza'yı öldürmeye yönelik eyleminden dolayı önce müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra olayın oluş şekline göre cezasını 21 yıla, iyi halden dolayı da 16 yıl 8 aya indirdi.

Ayrıca sanık Ahmet Ülger'e Hasena Sevinç'e yönelik yaralama suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verildi. Tutuksuz sanıklar Kasım Çiçek ve Asım Çiçek'e ruhsatsız silah bulundurmaktan dolayı 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Diğer tutuksuz sanık Salih
Eyli ise beraat etti.

"BU KIZIMIN BEDELİ DEĞİLDİ"

Duruşma çıkışında babaanne Hasena Sevinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok şükür, Allah'ıma binlerce şükür olsun. Hak eden hak ettiğini buldu" dedi. Anne Zübeyde Özer ise "Benim çocuğum öldü başka Beyzalar ölmesin. Bu ceza azdı ona. Daha fazla olması lazımdı. Yani bu benim kızımın bedeli değildi. Benim kızım öldü ama inşallah başka çocuklar ölmez düğünlerde. Rabbim hepsine daha beterini göstersin" diye konuştu.

BABAANNESİ İLE BİRLİKTE YARALANMIŞTI

Çınar Anadolu Lisesi öğrencisi Beyza Özer, 16 Ağustos'ta babaannesi Hasene Sevinç ile komşuları Güray Çiçek'in Karabalçık Mahallesi'nde düzenlenen kına gecesine katılmıştı. Törende, bir kişinin tabancayla havaya rastgele ateş etmesinin ardından mermilerden biri Özer'e, diğeri babaannesine isabet etmişti. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına yaralılardan Beyza Özer, 22 Ağustos'ta hayatını kaybetmişti.

Babaanne Sevinç ise 4 gün süren tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Gözaltına alınan Ahmet Ülger, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Özer'in ölümünün ardından yeniden gözaltına alına Ülger, tutuklanmıştı.

AA