Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı Hasan Ferit Gedik davası devam ediyor

    Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 8 tutuklu ve 10 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray da hazır bulundu.

    Kamu güvenliği gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya, basın mensupları ve izleyiciler de alınmadı.

    Duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Ebru Timtik, tanıkların duruşmada hazır edilerek dinlenmesini talep ederek, "Çünkü soru sorma hakkımızı kullanacağız. Tanıkların talimatla dinlenmesi usuli bir hatadır" dedi.

    Sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep ederek, tanıkların talimatla dinlenmesini talep etti.

    Mahkeme heyeti, duruşmanın bundan sonraki bölümünün Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ile kayıt alınmasına karar verdi.

    Duruşmada gelen evrakların okunmasının ardından tarafların taleplerini alan mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.

    Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesin amacıyla duruşmayı erteledi.

    ADLİYE ÖNÜNDE PANKART AÇAN 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

    Duruşma bitiminde adliye önünde basın açıklaması yapan Hasan Ferit Gedik'in ailesinin avukatı Ebru Timtik,duruşmanın kısa sürdüğünü belirterek, "Hasan Ferit Gedik'in katledilmesine ilişkin dava görülüyordu. Bu dava ile beraber şunu görüyoruz, çok ciddi bir politik satıh belirlemiş durumdalar. Mevcut iktidarın hoşuna gidebilecek söylemler kullanarak duruşma alanından dışarı çıkıyorlar. Failken, kendilerini meşru göstermek için özellikle tekbir getirerek meseleyi politik bir mecraya çekmek istiyorlar" dedi.

    Avukat Timtik'in açıklaması sırasında davayı takip etmek amacıyla adliyeye gelen gruptakilerden bazıları "Hasan Ferit için adalet istiyoruz" yazılı pankart açtı.

    Bunun üzerine polis ekipleri pankartın kaldırılmaması halinde gruba müdahale edileceğini ifade etti. Gruptakilerin pankartı kaldırmaması üzerine polis ekipleri müdahalede bulunarak 2 kişiyi gözaltına aldı.

    OLAYIN GEÇMİŞİ

    Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

    Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 8'i tutuklu 35 şüphelinin 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ