Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa 9 kişinin yanarak can verdiği davada beraat

    Muş'un Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesinde 1993 yılında meydana gelen ve 9 kişinin yanarak yaşamını yitirmesiyle ilgili açılan davada tutuksuz yargılanan 4 sanık beraat etti.

    Güvenlik nedeniyle Kırıkkale'ye alınan davanın, Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına, tutuksuz sanıklardan Ş.U. sağlık sorunları nedeniyle katılmazken, T.N, H.A, B.K. ile evleri yanan Öğüt ailesinin yakınları ve avukatları hazır bulundu.

    Son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini istedi. Müşteki avukatları da sanıkların tutuklanmasını talep etti.

    Mahkeme heyeti, delil yetersizliğinden dolayı sanıkların beraatine hükmetti.

    HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, duruşmanın ardından mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi. "Burada hukuka, vicdana, ahlaka uygun bir kararın çıkmasını beklemiyordum" diyen Yıldırım, "İki elimiz, iki dünyada da bunların yakasında olacak. Er geç bu dünyada ve öbür dünyada da adalet tecelli edecek" değerlendirmesinde bulundu.

    NE OLMUŞTU?

    Muş'un Altınova beldesinde yaşayan ve terör örgütüne yardım, yataklık yaptığı öne sürülen Öğüt ailesine ait ev, 1993 yılında yakılmıştı. Olayda aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetmişti.

    Ailenin yakınlarının Muş Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuru üzerine başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, dönemin Hasköy Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı B.K, Üsteğmen H.A, Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş T.N. ve İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Vekili Ş.U. hakkında, "Kasten ev yakmak suretiyle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek, silah kullanarak öldürme" suçundan Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince her sanık için ayrı ayrı 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ