Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bolu'da, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde izinsiz nevruz kutlamak isteyen öğrenciler, polisin TOMA ile müdahale için hazırlık yapıp 2 dakika süre vermesi üzerine Kürtçe sloganlar atarak dağıldı.

Üniversitenin Gölköy Kampüsü'nde bir grup öğrenci, üniversite yönetiminin izin vermemesine rağmen nevruz kutlaması için Eğitim Fakültesi önünde toplandı. Yaklaşık 50 öğrenci, buradan aktivite merkezi önüne yürüdü. Çok sayıda polis ekibi TOMA ile önlem aldı. Öğrenciler, 'Bolu'dan Amed'e newroz ateşiyle el ele' yazılı pankart açarak kürtçe sloganlar atmaya başladı.

AİBÜ Genel Sekreteri Erdal Bekiroğlu, izinsiz gösteri yaptıklarını söyleyerek örencilere dağılmalarını istedi. Ancak öğrenciler halaylar çekmeye devam etti.

Polisler, "Bu şekilde devam etmez, eğer ederse gereğini yapacağız" diyerek TOMA ile müdahale için hazırlık yaptı. Özel güvenlik görevliler de müdahale etmeye hazırlandı.

Polis, "Eyleminizi sonlandırın. Devam etmesi halinde zor kullanılarak dağıtılılacaksınız. Üniversite yönetimi yaptığınız bu eyleme izin vermemektedir. Dağılmanızı söylüyorum. Dağılmadığınız takdirde zorla dağıtılacaksınız" diyerek megafonla öğrencileri uyardı.

Öğrencilerin halay çekmeye devam etmesi üzerine yeniden megafonla anons yapılarak 2 dakika süre verilen öğrenciler, halayı bitirip Kürtçe sloganlar atarak olaysız dağıldı.

DHA