Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Araştırma Görevlisi Yağmur Kiraz'a, Uluslararası Sağlık Güvenliği Üyelik Ödülü verildi. Kiraz, üstün başarılı bulunarak tüm dünyadan seçilen 12 kişiden biri olarak Sağlık Güvenliği Üyelik Ödülü'ne (Health Security Futures Fellowship) layık görüldü.

Dünyadaki sağlık güvenliğini geliştirme ve iyileştirme amacıyla kurulmuş bir uluslararası organizasyon olan Sağlık Güvenliği Partnerleri (Health Security Partners), çalışmalarını 30 yıldan uzun bir süredir 42 farklı ülkede sürdürüyor. Sağlık Güvenliği Üyelik Ödülü (Health Security Futures Fellowship) ise bu organizasyonun önemli bir parçası olarak yüksek lisans veya doktora eğitimini sürdüren yaşam bilimleri, küresel toplum sağlığı, güvenliği ve gelişimi konularına ilgi duyan öğrenciler için organize ediliyor.

Uluslararası bir programı olan Sağlık Güvenliği Üyelik Ödülü Ödül programı, genç bilim insanlarının kariyer gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ödül alan genç bilim insanları, takip eden yıl boyunca organizasyona dahil olacak ve küresel sağlık problemlerine çözüm bulma süreçlerine katkıda bulunacak projeler üretiyor.

Bu program kapsamında, bilim ve teknoloji politikaları, küresel sağlık, gıda güvenliği, toplum diplomasisi, biyogüvenlik ve biyoterör, ve cinsiyet eşitsizliği gibi konular ile ilgili interdisipliner çalışmalar yürütülüyor.

Ödül alan Kiraz da, bu ödül nedeniylle 31 Mayıs-3 Haziran 2016 tarihleri arasında Kamboçya'da organize edilecek toplantıya katılacak ve çalışmalarına başlayacak.

DHA