Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 1880'den beri ölçülen en sıcak ay!

    ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinde görevli bilim insanlarının sıcaklıklara ilişkin tuttukları kayıtlara göre, 2016 yılının mart ayında yeryüzündeki ortalama hava sıcaklığı, 20’inci yüzyıl ortalamasından yaklaşık 1,2 derece yüksek seyretti.

    Böylece son 11 aydır sıcaklık seviyelerinde devam eden artış trendi sürmüş oldu. Son 11 aydır her ay, bugüne kadar ölçülen en sıcak ay olarak kayıtlara geçti.

    2016 yılının ilk üç ayında da ortalama sıcaklık yine 20’inci yüzyıl ortalamasından yaklaşık 1,1 derece fazla ölçüldü. Bu rakam, 1880 yılından başlayarak ölçülen hava sıcaklıkları içinde bu dönem için en yüksek sıcaklık oldu ve 2015 yılında kırılan rekoru yaklaşık 0,2 derece geçti.

    DENİZ YÜZEYİNDEKİ SICAKLIK DA REKOR KIRDI

    Kayıtlara göre, 20’inci yüzyılın son 10 yılında deniz ve kara sıcaklık ortalaması 13,9 derece olmuştu.

    Mart ayında deniz yüzeyinde dünya genelindeki ortalama sıcaklık da rekor kırarak 1998’in aynı döneminde ölçülen en yüksek rakamdan 0,2 derece yüksek çıktı.

    1976 yılından bu yana her yıl sıcaklıklar, ortalamalara göre artış gösteriyor. Bilim insanları, gelecek 20 yılda da küresel ortalama sıcaklığın her 10 yıl için ortalama 0,2 derece artacağını tahmin ediyor.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ