Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Ben dahil herkesin dokunulmazlığı kaldırılacak kardeşim

    Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin, "Ben dahil herkesin dokunulmazlığı kaldırılacak kardeşim. Suçumuz varsa gideceğiz mahkemeye, onları da mahkemeye, kanun önüne teslim edeceğiz." dedi.

    Orman ve Su İşleri Bakanlığınca gerçekleştirilen çeşitli yatırımların açılış ve temel atma törenine katılmak için helikopterle Çankırı'ya gelen Bakan Eroğlu, Atatürk Stadyumu'nda Vali Vekili Nedim Özırmak, AK Parti Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve daire müdürleri tarafından karşılandı.

    Belediyeyi ziyaret eden Bakan Eroğlu'na, Başkan Dinç tarafından kentteki çalışmalarla ilgili brifing verildi. Başkan Dinç'in konuşması sırasında, kendisine "barajlar kralı" şeklinde hitap etmesi üzerine Bakan Eroğlu, "Biz kral falan değiliz, hizmetkarız" dedi.

    Eroğlu, daha sonra belediyenin toplantı salonunda Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ile Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş'in katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Bakanlığa bağlı kuruluşlarca tamamlanan 77 milyon lira yatırım bedelli 15 tesisin temelini atmak ve açılışını gerçekleştirmek için Çankırı'ya geldiklerini ifade eden Bakan Eroğlu, kentte 77 milyon lira yatırım bedeline sahip 18 müjdeyi de açıklayacağını söyledi. Bakanlığın gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Eroğlu, Türkiye'nin son 12 yılda her alanda büyüdüğü ve geliştiğini, bakanlık olarak gerçekleştirdikleri yatırımlarla ülkenin kalkınmasına katkı yaptıklarını vurguladı.

    DSİ Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde İstanbul'daki adalara denizin altında su götürdüklerini anımsatan Eroğlu, "O dönem Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı olan Çankırılı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya hocamın fikirleri doğrultusunda bu işi başarmıştık. Daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de denizin 250 metre altında içme suyu götürdük. Kıbrıs’a su götürdük ama başımıza da iş açtık. Şimdi ismini duymadığım Afrika’daki bazı adalar da bizden su istiyor." diye konuştu.

    "TERÖR ÖRGÜTLERİ TAMAMEN SÜPÜRÜLÜYOR"

    Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Eroğlu, bir gazetecinin, "Çözüm süreciyle güçlendirdiğiniz terörü nasıl bitireceksiniz?" şeklindeki sorusuna tepki gösterdi.

    "Bir defa açılım sürecinde terör güçlenmiş falan değil" ifadesini kullanan Eroğlu, "Devlet uyumuyor, ayakta. Bunlar teker teker tespit ediliyor. Şu anda da aşağı yukarı bütün kırsalda, odaklandığı ilçelerde terör örgütleri tamamen süpürülüyor. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti her zamankinden daha güçlüdür. Terörle en etkin mücadeleyi şu anda Türkiye Cumhuriyeti yapıyor." dedi.

    Terörle mücadele edilirken önceden istihbarat alınan ülkelerin Türkiye'ye yanlış koordinatlar verdiğini ancak bugün Türkiye'nin dünyadaki az sayıda ülkenin sahip olduğu insansız hava araçlarıyla terör örgütlerinin takibini yaptığına dikkati çeken Eroğlu, "Kandil’de ya da başka yerdeki terör örgütünün kullandığı yerler tespit ediliyor ve gereken çalışmalar yapılıyor. Terör örgütünün son çırpınışları. Geçen günlerde sınıra, Öncüpınar’a kadar gittim, kahraman askerimiz, polisimiz orada bekliyor. Diyarbakır’a, Şanlıurfa’ya gittik, biz her yerdeyiz. Şanlı bayrağımız Türkiye’nin her yerinde dalgalanıyor, dalgalanmaya da devam edecek" diye konuştu.

    DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI

    Milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine de değinen Eroğlu, suçu olanların yargı önünde hesap vereceğini söyledi.TBMM'de her türlü fikir ve düşünceye açık olduklarını, bunların konuşulabileceğini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

    "HDP maalesef terör örgütünü arkasına almış. Halbuki demokrasi var, gelin Meclis'te konuşalım. Biz bu konuda her türlü fikir ve düşünceye açığız ama biz silaha, silahlı terör örgütüne karşıyız, arkasını silaha, terör örgütüne, Kandil'e dayayan gruplara karşıyız. Bunlar maalesef dokunulmazlık zırhına bürünmüş. Hiçbir milletvekilinin devlete, emniyet güçlerine karşı, böyle bir tavır içerisinde olması dünyadaki hiçbir parlamentoda kabul edilebilir mi? Edilemez. Dolayısıyla 'biz dahil hepimizin dokunulmazlığı kalksın, terör örgütüne destek veren, terör örgütüne arabasıyla silah götüren, bomba götüren hainler, gerekirse mahkeme huzuruna çıksın’ diyerek bir çalışma yaptık. Onlar bunu bildikleri için özellikle dün, bunu önlemek için her türlü saldırıyı yapıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz."

    Eroğlu, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğini gerçekleştireceklerini vurgulayarak, "Ben dahil herkesin dokunulmazlığı kaldırılacak kardeşim. Suçumuz varsa gideceğiz mahkemeye, onları da mahkemeye, kanun önüne teslim edeceğiz." dedi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ