Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Maltepe'de babası Osman Kurdaş'ın iş yerine bomba götürerek babasının elinin kopmasına, 2 kişinin de yaralanmasına neden olan mühendis Ali Can Kurdaş, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na sevkedildi.

Savcılıktaki ifadesinin ardından "Tasarlayarak bombalama suretiyle yakın akrabayı kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Kurdaş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BANA ŞEFKAT GÖSTERMEDİ
Savcılık ifadesinde suçlamaları kabul eden Kurdaş, anne-babasının kavgaları ve sevgisizlik yüzünden böyle bir eylem yaptığını söyledi. Kurdaş, şunları söyledi: "'Çocukluğumdan itibaren aile içerisinde sürekli babam ve annemin kavgalarına şahit olduk. 7-8 yıl önce boşandılar. Kardeşimle annemin yanında kaldım. Babam çocukluğumdan itibaren bana ve kardeşime şefkat göstermedi. ABD'den döndükten sonra şirketinde çalışıp aramızdaki mesafeyi, kırgınlığı ortadan kaldırabileceğimizi düşündüm. Ancak babam bana yönelik tavrını değiştirmedi."

İLGİ GÖREMEDİM
Çalışanların içinde babasının kendisine karşı umursamaz davrandığını söyleyen Kurdaş, "Şirketin işine yarayacak birçok proje geliştirmiş olmama rağmen babamın bana olan tutumu değişmedi. Maaşımı bile az ve geç veriyordu. Doğum günümde bile beklediğim ilgiyi görmedim" dedi.

ÖLDÜRMEK İSTEMEDİM
Amacının babasını öldürmek olmadığını dile getiren Kurdaş, "'Amacım uyarıda bulunmaktı. Babamın ölmesini isteseydim, hazırlamış olduğum düzeneğin içerisine cam kırıkları ve çivi koyardım. Karışım oranını da yükseltirdim. Ben sadece korkmasını, en kötü ihtimalle yaralanmasını istemiştim. Olaydan hemen hastaneye gittim babamı o halde görünce titremeye başladım ve çok üzüldüm. Yaptığımdan pişmanım.''dedi.

BOMBAYI İNTERNETTEN ÖĞRENDİM
Kurdaş, "İnternetten de ses bombasının nasıl yapılacağı konusunda bilgi edindikten sonra bir tahta kutu içerisinde ses düzeneği hazırladım" diye konuştu.

953 SAATLİK KAMERA GÖRÜNTÜSÜ
Kurdaş'a ait yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde elindeki bomba ile evinden çıkan Kurdaş, kurye kılığında iş yerine giderek paketi teslim ediyor. Bir süre sonra evine dönerek üzerini değiştiren Kurdaş, hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi patlamanın olduğu yere geliyor.
Alican Kurdaş'ın Maltepe'deki evinden sabah saat 10.18'den çıktıktan itibaren neler yaptığını belirten 953 saatlik kamera görüntüleri de dakika dakika deşifre edildi.

BABASI İÇİN BOMBA FORMÜLÜ
Bu arada bombayı kendisinin yaptığını itiraf eden Kurdaş'ın, el yazısıyla bomba malzemelerini yazdığı liste de soruşturma dosyasına girdi. Kurdaş, el yazısıyla bombanın nasıl yapıldığını ve hangi kimyasal maddelerden ne oranda kullanılacağını belirten notu da polise verdi. Bilgisayar mühendisliği okuyan Kurdaş, bomba malzemelerini internet üzerinden temin ederek düzeneği de kendisinin hazırladığını belirtti.

O SORULAR YANITLARINI BULDU

Kurdaş'ın ifadesiyle birlikte, olaydaki soru işaretleri de yanıtını bulmuş oldu. İşte sorular ve yanıtları:

*Maltepe'deki kayıp 3 saatte neredeydi, ne yaptı – "Evden çıktıktan sonra Maltepe'de vakit geçirdi. İfadesine göre, şirkete öğle saatlerinde giderek fazla kişinin zarar görmesine engel olmayı amaçladı.

*Babasıyla araları neden bozuldu – Kendisine ilgi ve sevgi göstermemesi, annesiyle sürekli kavga etmesi yüzünden.

*Marina'nın selamı var ne demek? Marina ile ne kestediliyordu? – Babasına yat marinasından motor parçası kargosu gelmesi nedeniyle marinadan kargo geldiğini söyleyip paketi almasını sağladı.

*Bombayı kim hazırladı – Bombayı internetten yardım alarak kendisi hazırladı.NİHAT ULUDAĞ / HABERTÜRK HABER MERKEZİ