Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Kayseri 1. Komando Tugayı hakkında bilinmeyenler!

    Kayseri Erciyes Üniversitesi önünde bu sabah gerçekleştirilen bombalı terör saldırısının hedefi, çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan otobüstü. Yapılan hain saldırıda 13 asker şehit oldu, 48 asker yaralandı. OtobüsKayseri 1. Komando Tugayı'na bağlı askerleri taşıyordu. İşte terörle mücadelenin kritik birliği Kayseri 1. Komando Tugayı hakkında hiç bilinmeyenler..

    GİRNE'Yİ ONLAR ALMIŞTI

    Kayseri 1. Komando Tugayı, Kıbrıs Barış Harekatı'nda görev alan birlikler arasındadır. Havadan Kıbrıs'a iniş yapan komandolar, İzmir'den gelen birliklerle birleşerek Girne'yi çok kısa bir süre içinde almışlardı.

    GÜNEYDOĞU'DA 7000 ASKERDEN 1 ŞEHİT BİLE VERİLMEDİ

    Güneydoğu'da terörle mücadele operasyonları için ABD'de eğitim gören subaylar tarafından eğitilen 7000 komando, 222 günlük sınır ötesi operasyonu sonucunda tek bir şehit bile vermeden geri dönmüştür.

    5 AYDA 700'DEN FAZLA PKK'LIETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

    PKK ile mücadele için özel eğitilen Kayseri 1. Komando Tugayı'na bağlı askerler, 5 ay içerisinde Hakkari ve çevre bölgelerde düzenlenen operasyonlarda arasında üst düzey PKK'lı yetkililerin de olduğu 700'den fazla teröristi ve 50'ye yakın sığınağı imha etmiştir.

    ÖDÜLLERİ

    Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2 Altın Madalyaya sahip olan Kayseri 1. Komando Tugayı, aynı zamanda Türkiye tarihinde de ilk ve tek hava indirme harekatını gerçekleştiren birliktir.

    Tugayın sancağına Irak kuzeyinde icra ettiği sınır ötesi harekattaki başarısı sebebiyle 07 Ocak 1993 tarihinde 'Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası' takılmıştır. Şehit paraşütçüler anısına 16 Haziran 2005 tarihinde tugay personeli bir üsteğmen tarafından 'En Yüksekteki En Büyük Türk Bayrağı Açma' faaliyeti icra edilerek Guiness Rekorlar kitabına giren bir paraşüt atlayışı icra edilmiştir.

    SÜLEYMAN ŞAH SAYGI KARAKOLU'NU KORUDULAR

    Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun emniyeti 1'inci Komando Tugayı'nda idi

    Suriye'de yaşanan güvenlik sorunları ve iç savaş sebebiyle 2 Ağustos 2012 tarihinden itibaren Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun emniyeti 1'inci Komando Tugayı birlikleri tarafından alınmıştır. Buradaki birlik Haziran 2014'te görevini Özel Kuvvetler Komutanlığı'na devretmiştir.

    ŞİMDİYE KADAR 342 ŞEHİT

    10 Haziran 2015 tarihi itibariyle 1'inci Komando Tugayı'nın 76'sı Kıbrıs Barış Harekatı'nda, 235'ü İç Güvenlik Harekatında olmak üzere toplam 342 şehidi bulunmaktadır.

    1'inci Komando Tugayı birlikleri halen hem Kayseri, hem teröristle mücadele bölgeleri hem de Irak kuzeyinde görevlerine başarı ile devam etmektedir.

    Eğitim süreleri temel askerlik eğitimi için 3 hafta, komando temel eğitimi için 5 hafta, askeri paraşüt eğitimleri için 3 ile 9 hafta arasında değişmektedir.

    GENELKURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAR ZİYARET ETMİŞTİ

    Orgeneral Akar, çeşitli temaslarda bulunmak ve askeri birlikleri denetlemek üzere geldiği Kayseri'de, terörle mücadelede etkin rol alan 1. Komando Tugayı'nı ziyarette bulunmuştu.,

    TÜRKİYE'NİN İLK KOMANDO TUGAYI

    Kayseri'nin güney-doğusunda ve şehir merkezinden 17 km. mesafede yer alan Talas'ın Zincidere Mahallesindeki 1. Komando Tugayı, Türkiye'nin ilk komando tugayı olma özelliğini taşıyor.

    Türk Hava Kuvvetlerindeki 17 komando tugayından biri olan Tugayda her sınıftan ve rütbeden askere paraşüt ve komando temel eğitimi verilir. 1965 yılında kuruluş çalışmaları başlayan Tugay, ilk olarak Edirne'de kurulmuş olup 1971 yılında Zincidere'ye taşınmıştır. Tugayın ismi 15 Mayıs 1972 'Hava İndirme Tugayı', 1992 yılında da '1'inci Komando Tugayı' olarak değiştirilmiştir.

    Ana yapı olarak tugay olsa da kuruluş ve konuş olarak tümen büyüklüğündedir. Bu yapısı itibari ile hem komando tugayları arasında hem de diğer piyade tugayları arasında tektir. Tugayın bünyesinde 4 Komando Taburu, 1 Hava İndirme Taburu, 1 Topçu Taburu, 1 Lojistik Destek Taburu, 1 Eğitim Taburu ve 1 Eğitim Destek Taburu bulunmaktadır. Ayrıca Tugay karargahı ile bu karargaha bağlı 1 Muhafız Bölüğü, 1 Tanksavar Birliği, 1 Muhabere Elektronik Sistemler Bölüğü, 1 İstihkam Bölüğü ve 1 Hizmet Birliği bulunmaktadır. Anılan birliklerin bünyesinde de pek çok idari, lojistik, muharip ve özel görevleri icra edebilen alt birlikler bulunmaktadır. Tugay Kayseri ilinde 3 ayrı kışlada konuşlanmış bulunmaktadır. Bu kışlalar Kayseri Melikgazi'de bulunan General Adnan Doğu Kışlası (Köşk Kışla), Kayseri Zincidere Talas'da bulunan General Vecihi Akın Kışlası (Zincidere Kışlası) ve Kayseri Erkilet'te bulunan Erkilet Kışlası'dır.

    Subay, astsubay, uzman erbaş ve erlere eğitim verilir. TSK'nde tüm rütbedeki askeri personele her seviyede askeri paraşüt eğitimi yalnızca bu tugay tarafından verilir. Ayrıca uzman erbaşlar ile erlere (kısa dönem erler dahil) temel askerlik ve komando temel eğitimleri verilir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ