Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Lisans eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilerin merakla beklediği DGS için geçtiğimiz günlerde sınav başvuruları alınmaya başlamıştı. Peki Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvurusu nasıl yapılır? DGS sınav ücreti ne kadar? İşte detaylar...

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

DGS'ye katılım sağlayacak olan adaylar, merakla "DGS başvurusu nasıl yapılır" diye soruyor. DGS başvurusu yapmak isteyen adayların ilk olarak ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi olan AİS'e giriş yapmaları gerekmektedir.

AİS'e giriş yapmak için T.C. Kimlik No ve Aday Şifresi yeterli olmaktadır. Giriş yaptıktan sonra "Başvuru Sürecindekiler" sekmesinden 2017-DGS'yi seçerek başvuru ekranına erişebilirsiniz.

Karşınıza gelen sayfada bilgileriniz görüntülenecek. Eğer bilgilerinizde bir hata yoksa, sınav merkezi seçimini yapmak için bir sonraki sayfaya geçiniz. Ardından sınava gireceğiniz merkezi listeden seçiniz.

Son olarak da ücreti online olarak ödeyebilirsiniz, ya da online ödemeden başvurunuzu tamamlayarak elden banka yoluyla ücretinizi yatırabilirsiniz.

SINAV ÜCRETİ: 90 TL (doksan Türk Lirası)

DİKKAT: Sınav başvurularının sonlanma tarihi 1 Haziran 2017 23:59'dur. Adayların bu süre zarfına kadar sınav başvurularını yapıp sınav ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIYOR?

● Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

● Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

● Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) tüm şubeleri ve internet bankacılığı

● Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

● Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

DGS NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bu yıl 23 Temmuz 2017 Pazar günü yapılacak. Sınavın ardından sınava katılım sağlayan adaylar DGS sonuçları için bekleyişe geçecek.