Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Abdülhamit Gül: Almanya'dan Adil Öksüz için yanıt gelmedi

    Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddialarına ve iadesine ilişkin, "Almanya'dan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iadesi istendi. Bu konuda Almanya'dan bir yanıt gelmedi. Almanya'nın uluslararası hukukun, insan hakları çerçevesinde mükellefiyetlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Almanya'dan uluslararası hukukun, sözleşmelerin gereği talebi yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

    Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddialarına ve iadesine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

    "FETÖ terör örgütü yöneticisi Adil Öksüz ile ilgili yapılan yargılama devam ediyor. Bu kişi ile ilgili Ankara 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde uluslararası sözleşmeler çerçevesinde yakalama, tutuklama kararı çıkarıldı.

    "ALMANYA'DAN BİR YANIT GELMEDİ"

    Almanya'da olduğuna ilişkin ihbarlar ve bir takım haberler nedeniyle Almanya'dan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iadesi istendi. Bu konuda Almanya'dan bir yanıt gelmedi.

    "HUKUKUN GEREĞİNİN YAPILMASINI BEKLİYORUZ"

    Bizler de uluslararası hukukun, sözleşmelerin gereği olarak Almanya'dan bu konuda gerekli adımları atıp bu husustaki talebi yerine getirmesini bekliyoruz. Bu hususta bize herhangi bir geri dönüş olmadı. Hukukun gereğinin bir an evvel yapılmasını bekliyoruz.

    Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla muhtemelen bir cevap gelecektir. Olması gereken budur. Almanya'nın uluslararası hukukun, insan hakları çerçevesinde mükellefiyetlerini yerine getirmesini bekliyoruz."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ