Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Şaban Dişli, Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemdeki gibi yine ekonomiden sorumlu olacak. Karar sonrası Habertürk TV'den Çimen Çetin'e konuşan Dişli, görevlendirmenin kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi.

Dişli, kardeşi Mehmet Dişli'nin "Yurtta Sulh Konseyi Üyesi" olduğu yönündeki iddiaların ardından, son kongrede Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesi dışında kalarak Genel Başkan Yardımcılığı görevini bırakmıştı.

YASİN AKTAY DA GENEL BAŞKAN DANIŞMANI OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ

Dişli ile birlikte AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay da Genelbaşkan Danışmanı olarak görevlendirildi. Aktay daha önce parti sözcülüğü ve dışişlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Başdanışmanlık görevinde de dış politika alanında çalışacak.

ŞABAN DİŞLİ KİMDİR?

Şaban Dişli, 22 Şubat 1958 tarihinde Sakarya'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümü'nden mezun olarak yüksek lisansını New York Eyalet Üniversitesi'nde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı.

Harvard Üniversitesi'nde üst düzey yöneticilik programına katılım sağlayan Şaban Dişli, bir süre Hollanda'da Demir-Halk Bank Rotterdam Genel Müdürlüğü görevi yaptı. Yurtdışı Bankalar Birliği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliği olarak da görev yapan Dişli, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22., 23., 24. ve 26. Dönem Sakarya Milletvekili olarak seçildi ve 22. Dönem'de Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevine seçildi.

30 Ağustos 2017 tarihinde AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Merkez Danışmanı olarak görevlendirildi.